freetrack a ine nahrady za TrackIR

rady o grafike, kniploch, pedáloch, inštaláciach, misiotvorbách, ....
Užívateľov profilový obrázok
Sidewinder
Brigádny generál
Dátum registrácie: Ne, 16. Mar 2008, 10:04
Kontaktovať užívateľa:

freetrack a ine nahrady za TrackIR

Príspevok od užívateľa Sidewinder » Ut, 28. Okt 2008, 13:35

FreeTrack

Pre vsetkych ktori nemaju na original TIR
ako uz vacsina vie tak je za TIR nahrada v podobe takeho to niecoho:
free utilitka free track (mozno nadejna konkurencia freetracku je toto http://www.cachya.com/esight/overview.php -skusil som demo .. ale jeto za prachy tak som to odinstalil)
http://www.free-track.net/english/
-- pred nim bolo este par programov ale tie absolutne nevyhovovali
tento programik som skusil ako 2DOF
prvy problem najvaznejsi a jediny na ktory som narazil bol vyzarovaci uhol led diod
http://www.wall.sk/~sidewinder/freetrack/004.JPG
preto som kupil ledku s najvacsim uhlom co mali a to bol 140 stupnov.
problem - dalo sa lietat iba po tme.
zacal som pracovat na rieseni s IR ledkami ale i nas presnejsie v KE sa nedali zohnat ledky s vacsim uhlom ako 20 stupnov takze som ostal na bode mrazu. pocas leteckeho dna v ocovej ked som videl ivco original TIR mi doslo ,ze ten aj vysiela aj prijima a ciapka je iba na odraz tak som zase zacal skumat a citat googlit co sa dalo a narazil som toto
http://www.actual.cz/freetrack

chlapik spomenul web cam genius slim 331R ktora ma v sebe zabudovane infra led pre nocne videnie. po par hodinach hladania som sa docital ze ich vyroba skoncila niekedy v lete tohto roku (2008) takze smola.

adekvatnu nahradu tvori webcam A4-tech PK-333MB (6xIR led)
alebo 3 webkamery od MSI (akurat maju po 2, 3, max 4. IR led)
kamerku A4-tech PK-333MB som v ke nezohnal tak som ju objednal cez net obchod. uvidime.

co sa siltovky tyka staci kupit v galanterke reflexnu pasku alebo vystrihnut z reflexnej vesty, alebo ( potiahnut siltovku IVCO-vy ked bude v robote :-D :-D )
ja uz iba cakam na kameru a podam dalsie spravy ,fotky a config pre il ked to dorazim.
pre tych ktory nechcu kupovat novu kameru
je moznost urobit prstenec z IR LED diod okolo objektivu kamery (cca 6~7ks) - v tomto pripade by som sa tiez obaval vyzarovacieho uhla, mozny problem pri 6 DOF.
IR led s najvacsim vyzarovacim uhlom su SFH485P (vyrobca fairchild, osram +40 -40 dokopy 80 stupnov) v ke taktiez nezohnatelne.. daju sa objednat v internetofom obchode farnell
http://sk.farnell.com/osram/sfh485p/ir- ... dp/1212738
Když se ocitnete ve férovém souboji, asi jste neco dost podelali.

PP06
Podporučík
Dátum registrácie: Št, 13. Mar 2008, 18:50
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa PP06 » Ut, 28. Okt 2008, 14:24

vyzarovacieho uhla by som sa moc neobaval, ak pouzijes odrazky, ved ledky osvetluju stale tvoju hlavu a mozes ich mat aj 300 ked budes chciet, natom nezalezi. ide oto aby tie odrazky odrazali svetlo do kamery, je jedno cim ich osvietis, ci to bude IR, alebo zapalena sviecka ci halogenka namierena na teba. ja som za poslednu moznost :wink:

ale ak nechces halogenku namierenu do tvare, tak tu ti dam priklad ako by som to spravil ja

http://www.sos.sk/?str=371&artnum=K001930

kup si 9 lediek z uhlom 30° uloz ich ako na numlocku (napiklad na monitor [uplne idealne do vysky siltovky]) strednu nechaj svietit kolmo nateba a krajne mozes natocit kazdu o 30°, tym ziskas osvetleny stvorec 90°x90° v ktorom sa mozes pohybovat.

Mysim ze pri lietani nezazivas ani take soky aby si vybehol zo stvorca 30°x30°, ale ak hej, tak tento 90x90 ti bude urcite stacit, aj tak nemas kameru z takym uhlom co by ti tie tvoje "mega uhybne manevre" odsnimala :lol:

Sidewinder
Brigádny generál
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sidewinder » Ut, 28. Okt 2008, 14:40

Ledkami pod 80 stupnov som sa uz sklamal a viac nechcem :-) ale na tieto L-53F3 som tiez pozeral.. ale kto ich mal napisal ze nevyhovuju.. akurat ze to bol pre variant na siltovku.. v pripade osvetlovania od kamery moze byt.
akurat uhly by sa mali prekrivat lebo v krajnom uhle uz nedava ledka plnu svietivost.. ale moze byt ...peto mas to 6DOF ?

PP06
Podporučík
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa PP06 » Ut, 28. Okt 2008, 14:54

co ti ja viem, ja som pc nevidel uz 3 tyzdne, ja uz ani neviem ako il vypada :cry:

Sidewinder
Brigádny generál
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sidewinder » Po, 17. Nov 2008, 15:58

moje zariadenia:
HARDWARE
Rozhodol som sa pre variantu kde IR-led osvetluju hraca a ten ma na hlave iba reflexne body. Kupil som IR-led L-53F3C (ako pisal peto, lepsie u nas niesu). Bracho ako radioamater dostal ulohu urobit plosak pre 6 lediek, on tam este pridal jeden odpor a obycajnu diodu podla tejto schemy(obrazok vedla tvar plosneho spoja):
ObrázokObrázok
Scinoval som okolo kamery ram z 1,5mm2 drotu na bytove rozvody a prichytil nato hotovu dosticku. Napajanie som pripojil dovno na privodny kabel do kamery, vlastne si tavu odoberam priamo z USB (5V)
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
Samozrejem z kamerky treba vybrat IR filter. s tej mojej to islo strasne a len hrubou silou. V navodoch sa objavuje ze objektiv treba prekryt kuskom iflmu alebo kotucom z diskety. Po par testoch som prisile nato , ze je to (v pripadem mojej kamery) somarina. Co sa tyka reflexnej pasky bol som velmi skepticky lebo sa mi vobec nezdalo ze to bude fungovat (nezdalo sa zeby sa jej nejako chcelo odrazat svetlo), ale ked som namieril prvy pasik proti ledkam obavy presli :-). tu este jedna rada, ak mate reflexne vesty tak ten 1x3cm vystrihnite z vesty. ja som dal za 1m cca 70 sk a zvysnych 90 cm mi je nanic.

Ciapka:
Vzdialenosti reflexnych bodov som urobil podla rozmerov v tomto pdf http://www.free-track.net/fichiers/support.pdf
Prvy variant som postavil na povodnej ciapke z 1DOF. V tomto prevedeni zo 4 odrazkami sa to ukazalo ako nevhodne pre 6DOF, tym ze boli body daleko od stredu otacania hlavy(u mna 12 cm) sa "hrac" zaroven otacal aj posuval do stran, Vid variant 1(odstrihnuty vrch siltovky bol koli chladeniu "procaku"):
Obrázok

Variant 2 /- siltovke som odstrihol silt a odrazky mam doslova na hlave priblizne 4 cm od cela. dalej som upravil aj tvar odrazovych ploch, su ohnute s polomerom 1cm. skladba odrazovej plochy: nosny drot, pasik z jogurtoveho kelinka (stuzenie reflexnej pasky), reflexna paska o rozmere 15x5mm. tento druhy variant uz ide presne podla mojich predstav.
Obrázok

SOFTWARE
Pouzival verziu freetracku 2.1 (2.2 vyhadzovala error a dobabrala mi ILA)
moje nastavenia
prva zalozka CAM, STREAM(rozdiel medzi RGB24 a I420 som nepostrehol):
Obrázok
CAM - CAMERA
Obrázok
CAM-FORCE EXPOSURE (odskrtnut camera control interface a nastavit Exposure na 20 - po tomto sa mi to rozbehlo na 30 fps):
Obrázok
Zalozka PROFILE (nastavit a pohrat sa posla lubovole)
Obrázok
Zalozka CURVES (ja zom zrusil deathzone, a dal si lineatne krivky, rotation aj translation mam rovnake.
v Zalozke KEYS som si este nastavil centrovanie pohladu (vo verzii 2.2 sa ro da nastavit uz aj na joystick).
Do zalozky global som nesprtal.
A asi najpodstatnejsie :-) zalozka SETUP. vybrat ktory typ "ciapky" mate, v pripade 3 a viac point treba zadat rozmery.
Naposledy upravil/-a Sidewinder v Po, 17. Nov 2008, 18:29, upravené celkom 1 krát.

PP06
Podporučík
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa PP06 » Po, 17. Nov 2008, 18:08

sid dal si dake zle odkazy na obrazky

Sidewinder
Brigádny generál
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sidewinder » Po, 17. Nov 2008, 18:10

PP06 napísal:sid dal si dake zle odkazy na obrazky
kde?
mne to ukazuje dobre vsetko (ak myslis linky obrazkov robil som to tak ze obrazky som pohadzal na postimage.org a tu povkladal linky)

PP06
Podporučík
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa PP06 » Po, 17. Nov 2008, 18:13

ja tam nevidim ani jeden obrazok, asi si sa dako sekol a taha ti to iba z cache tvojho pc.

Sidewinder
Brigádny generál
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sidewinder » Po, 17. Nov 2008, 18:20

No pravdu mas idem opravit nejako

PP06
Podporučík
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa PP06 » Po, 17. Nov 2008, 18:22

:oops: to si este nezistil ze ja mam pravdu vzdy

Sidewinder
Brigádny generál
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sidewinder » Po, 17. Nov 2008, 18:30

no uz ked tvrdis ze mas vzdy pravdu :-) svedci o tom ze nemas..

OPRAVENE ...

Icozv
Brigádny generál
Dátum registrácie: St, 12. Mar 2008, 18:16

Re: freetrack a ine nahrady za TrackIR

Príspevok od užívateľa Icozv » Ut, 18. Nov 2008, 08:57

sidewinder napísal:FreeTrack
kamerku A4-tech PK-333MB som v ke nezohnal tak som ju objednal cez net obchod. uvidime.
No ako s tou kamerou? už ti prišla?
Ja niesom dostatočne zručný na to aby som dokázal vyrobiť plošák so 6timy diodamy okolo webcam, takže ma zaujala možnosť webcamery s nočným videním, len čakám na tvoje vyjadrenie či sa to oplatí kupovat.
Namířenou pistolí a laskavým slovem dosáhnete mnohem víc než jen laskavým slovem

Sidewinder
Brigádny generál
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sidewinder » Ut, 18. Nov 2008, 09:21

Nic nedoslo :-( uz ani necakam. neviem co to bol za obchod.
ale ta dosticka nieje problem ak chces pastnem navod a nejaky popis ako nato. peto to mozno urcite sprtal mozno bude vediet.

Icozv
Brigádny generál
Dátum registrácie: St, 12. Mar 2008, 18:16

Príspevok od užívateľa Icozv » Ut, 18. Nov 2008, 10:55

sidewinder napísal:Nic nedoslo :-( uz ani necakam. neviem co to bol za obchod.
ale ta dosticka nieje problem ak chces pastnem navod a nejaky popis ako nato. peto to mozno urcite sprtal mozno bude vediet.
no mohol by si.
a tie diody su infra alebo klasicke svietive?
ak svietive nevadí to ked na teba svietia?
Namířenou pistolí a laskavým slovem dosáhnete mnohem víc než jen laskavým slovem

Sidewinder
Brigádny generál
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Sidewinder » Ut, 18. Nov 2008, 11:07

Infra infra. ide o to aby som nemusel hrat pri vypnutom svetle alebo iba po tme. to ja dalsi problem mojej kamerky cim vacsia tma tym horsie ide (posekava trha) ak hram po tme mam 12~14 fps, ak hram cez den a pri zapnutom svetle mam 28~30 fps. pri 14 to ide "napitel" 30fps je paradicka.
takze ak lietam cez den je to v pohode ak vecer v izbe sa svieti (akurat ked poza mna niekto prebehne tak to zhaluzi na ten okamih, ale pohyb hlavy to hned napravy).

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní