Pivní svět

Voľná rozprava o veciach, ktoré sa inde "nezmestia"
Dano10
Brigádny generál
Dátum registrácie: Po, 22. Nov 2010, 13:21

Re: Pivní svět

Príspevok od užívateľa Dano10 » Po, 23. Júl 2018, 10:54

Tak konečne som natrafil Pali na tie tvoje ALE PALE a IPA
Tak som odskúšal hned tri, jedno americké a dve talianske . Pre mna dosť zvláštne chute. Tie talianske z vônou lesneho ovocia, pri tretom mi aj celkom zachutilo. Aj ked som každé pre istotu "spláchol Franciškanerom" 8)
TriDuby_Luky
-------------------------
Aj ked blúdzíme , stracení zme neni

Užívateľov profilový obrázok
veikso
Brigádny generál
Dátum registrácie: Ut, 18. Aug 2009, 20:24

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 23. Júl 2018, 21:34

Gratuluju Luky. Postupuješ do dalšího pivního levelu.
:S:

Beskydský pivovárek - Cyrilo Metodějská IPA
Obrázok
Napodruhé jsem koštoval Cyrilo-Metodějsou IPu a chutnala mi. Jak už jsem téměř rezignoval na sladké ejly a v podstatě nic jiného exotického než IPu u nás (v našem městečku krásném, kdysi sudetském, teď střediskovém) stejně nekoupím, tak jsem to prostě bez příslibu naděje zkusil a ono to nebylo špatné. Hned barva mě překvapila. Tradičně už kalná, ale poměrně dost světlá, na IPu až velice něčekaně. Pěna klesala rychle, ale pak ten poslední půlcentimetr vydržel téměř až do konce. Vůně příjemná, citrusově ovocná, lehce angreštová a nasládlá. Chuť velice příjemná. Grepy tam sice cítit byly, ale nikterak dramaticky a protivně. Příjemně nasládlé pivo se střední hořkostí a neznatelným dozníváním, bez jakýchkoliv protivných a výrazně silných tónů. Až neIPovská IPA. Oregonské chmely a voltáž 6,1%.
Obrázok
veikso napísal:
Pi, 14. Júl 2017, 20:31
Beskydský pivovárek - Cyrilo Metodějská IPA

Obrázok

Sváteční IPA z Ostravice překvapila hned dvakrát. Poprvé docela světlou barvou. Na IPu, řekl bych, velmi. Odstín téměř (ale opravdu jenom téměř) až do pšeničného piva a kalné jen o trochu méně. Vůně bonbónková, pěna pěkně hustá a docela stabilní. Chuť byla tím druhým překvapením. IPovská hořkost se nekonala. Pivo chutnalo jako nějaký ejlík, ale velice povedený. Bylo více ovocné a bonbónkově sladké, hořkosti v něm bylo méně a v doznívání nebyla skoro vůbec. Ale přitom velice pitelné. Jenom bych tomu asi neříkal IPA. Za mě moc dobré pivo. A s obsahem alkoholu 6,1% na mě docela „dejchlo“.

Obrázok
Všichni zahynuli, jenom veikso se ztratil...

Dano10
Brigádny generál
Dátum registrácie: Po, 22. Nov 2010, 13:21

Príspevok od užívateľa Dano10 » Ut, 24. Júl 2018, 11:18

veikso napísal:
Po, 23. Júl 2018, 21:34
Gratuluju Luky. Postupuješ do dalšího pivního levelu.
:S:
Asi tie "trúnky" zaradím do jedálneho lístka :idea: :f:
TriDuby_Luky
-------------------------
Aj ked blúdzíme , stracení zme neni

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » St, 25. Júl 2018, 21:09

Maisel's Weisse Original
Obrázok
Už od února si tohle pivo z Bayreuthu (5,2% vol.) syslím na balkóně a až dneska jsem se dokopal k tomu, konečně si na něm pošmakovat a porovnat ho s mnichovským Franziskanerem (5,0% vol). Jeho basu mám ještě dýl. Nějak se mi nepodařilo vykouzlit přebytek pěny, tak typický pro weissbiery. A to jsem je nechal trochu odstát, aby nebyly z ledničky moc přechlazené. Chtělo to nechat víc než půl deci na rozmíchání usazených kvasnic. Barvu měl o něco málo tmavší oproti mnichovskému kousku. Oba samozřejmě parádně kalné. Vůně byla hodně podobná, Františkán voněl o něco sladčeji. Chuť jsem taky téměř nedokázal rozlišit. Mám pocit, že Maisel byl možná slabě (ale opravdu málo) nahořklý a takový drsnější. Něco se děje. Buď mi odcházejí chuťové buňky, nebo byly oba vzorky nevratně poškozeny dlouhodobým balkonovým skladováním, ale měl jsem dneska z obou piv takový lehce vyčpělý pocit. Chyběla mi tam ta intenzivní vůně ovoce i chuť banánů. Dám si brzo zase srovnání s nějakou českou pšenicí, ať se vrátím do normálu.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Pi, 03. Aug 2018, 21:45

Źywiec i Warka
Ty nekonečné šňůry polských aut na rozžhavené dé jedničce dneska mi daly tip na večerní zchlazení. Plechovky z bráchovy dovolené, kterými jsem byl obdarován, byly v ledničce připraveny již pár dní, tak jsem je ztrestal. Nebo ony mě? Barva byla sice poněkud světlejší, ale pořád ještě zlatá a naprosto čirá. Pěna se různila podle průměru krýglu, takže Źywiec pěnil o něco méně, zato však hustěji. V jeho vůni jsem nejdříve ucítil něco, jako když před deštěm zavane vítr od místního JZD. Nicméně později už jsem nebyl schopen rozeznat nic konkrétního. Chuť byla u obou piv docela dost podobná. Možná Warka nebyla tak málo hořká. Ona totiž nebyla hořká vůbec. Ale ani sladká. Obě piva byly tak nějak bez chuti. A na druhou stranu taky bez pachuti. Nebyla hnusná, jenom nebyla nijak moc dobrá. Prostě průmyslová piva z jednoho konglomerátu. Něco jako náš Kozel a Gambrinus. Podprůměrná piva s obsahem alkoholu 5,6% (Źywiec) a 5,5% (Warka).
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » So, 25. Aug 2018, 21:45

Valentins Weissbier Alkoholfrei
Třetí a čtvrtý (jen pár dní po sobě následující) případ ochutnávky tohohle nealko piva nebyl chuťově právě nejpříjemnější. Pivo nevonělo úplně nejlépe, ale oproti chuti to ještě nebyla taková tragédie. Na pohled vypadalo všechno docela normálně, kalné, světlé, docela i pěnící. Ale chuť si představuju trochu jinak, než jako koktejl mandarinkového kompotu se sardinkama. Odvolávám, co jsem prohlásil v předchozích případech a vyhlašuju výstrahu. Toto kauflandí pivo za 9,90 Kč nebrat!
veikso napísal:
Po, 11. Jún 2018, 20:30
Nealko pšenice tři měsíce po expiraci - tak honem ztrestat! Na weissbier zapěnilo velice málo. Zákal se dostavil až s poslední rozmíchanou trošičkou ze dna plechovky, ale nakonec stihl zakalit celou sklenici. Barva spíše žlutá než oranžová a vůně mandarinková. Chuť taky – jako mandarinkový kompot. Po banánech ani stopy. Ale můžu říct, že furt je to docela dobré pití. Rozhodně lepší, než přeslazené limonády nebo ovocný Birell. Za ty prachy v Kauflandu lepší nealko nekoupíte.
OK – po guláši před šoférovaním je lepší klasický Birell. :V:
Obrázok
veikso napísal:
Po, 01. Máj 2017, 22:30
Nealko weissbier není v našich končinách věc úplně běžná. Proto jsem na něj byl velice zvědavý. Barvu měl žluto-hnědou, velice kalnou. Pěna nebyla moc silná, ale zato docela trvanlivá. Ve vůni jsem cítil kompotované ovoce, hlavně mandarinky, dýně a jablka. Chuťově kopíroval vůni, navíc jsem zaregistroval ještě nádech medu. Na mnou v německu ochutnané nealko weissbiery nemá, ale u nás je to rozhodně jedno z těch lepších bezalkoholových piv. Zakoupeno v Kauflandu.

Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Ne, 26. Aug 2018, 16:39

Borsodi Mester a Bivaly
Klasická jedenáctka Borsodi mi moc nechutnala. Pil jsem ji plechovkovou a byla nedobrá. Ale pak jsem objevil i nějaké prémiovější kousky, tak jsem si je přivezl domů. A bohužel nepřekvapily. Slabě zapěnily a zvadly. Lahvový Mester měl voltáž 5% a chutnal divně. Kyselý, prázdný, no jako europivo. Plechovkový Bivaly měl 6,5% alkoholu, byl o jednotku EBC tmavější než velice světlý Mester a o půl stupně méně hnusný. Víc alkoholový a trochu do aperitivu. Až pojedete do Maďarska, Borsodi si nedávejte.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 27. Aug 2018, 20:10

Dreher Hidegkomlós a Triplakomlós 2018
Obrázok
Čepovaná klasická dvanáctka Dreher mi u Balatonu připadala docela pitelná. Tak jsem si přivezl opět dva jiné prémiové kousky na doma. Oba tentokrát středněvoltážové s 4,5% alkoholu. Lahvový Hidegkomlós při otevření příjemně zavoněl. Ač snad ještě světlejší než včerejší Borsodi, tyhle mi chutnaly víc. Pěna byla stejná jako minule, tedy v podstatě žádná. A i v chuti byl podobný rozdíl. Lahvový Hideg víc nakyslý a euro, plechovkový Tripla zase víc chmelený a trochu do aperitivu (Triplakomlós - třikrát chmelený?). Ale o stupeň lepší než Borsodi. Tohle už se dá vypít, když je člověk na dovolené a ochutnává. Nebo po dovolené a vzpomíná… No, Tripla mi vyloženě zachutnal. A pak mi ještě vyplynuly vzpomínky na omylem zakoupený Dreher BAK, černý jak bota a chutnající po kafi a karamelu. A taky na mnohem příjemnější Dreher Pale Ale, který už nedokážu přesněji specifikovat ale…
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Ut, 28. Aug 2018, 18:13

Černá Hora - Výroční ležák
Taky dovolenkové pivo, tentokráte z Moravského Krasu. Pivovar Černá Hora uvařil ke svému 720. jubileu výroční ležák kvašený v otevřené spilce. Změna oproti maďarským pivům je hned na první pohled patrná. Pěna hustá jako „…šlehaná smetana. To není smetana, to je šlehaný puding…“ jak říká klasik. Sice trochu klesla, ale vydržela až do finále. Barva čirá, typická zlatohnědá. Chuťově rozhodně více hořké než magyáros sör, plnější a jen lehce nakyslé. S příjemným krátkým nahořklým dozníváním. Vcelku příjemný, ale zase ne více než průměrný český ležák. Obsah alkoholu 4,9% obj.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Št, 30. Aug 2018, 21:00

Soproni IPA a 1895
Obrázok
Poslední z maďarské série tu mám Soproni IPu (4,8%) a 1895 (5,3%). Prémiový kousek 1895 nebyl nikterak špatný, chutnal podobně jako Dreher nebo to lepší Borsodi – trochu do aperitivu a alkoholově. Ale pořád tomu chyběla hořkost. Barvou bylo o něco tmavější než konkurenční vzorky. Pěna nestála za moc u žádného z maďarských piv. IPA byla velice příjemným pitím na horké letní dny u vody. Měla hodně kalnou, téměř oranžovou barvu a tomuhle veselému odstínu odpovídala i chuť. Stejně jako ve vůni tu dominovaly citrusové plody a v hlavní roli limetky. Hořkost tam byla, ale ne ta grepově brutální, jak to IPy umějí, ale spíš taková limonádovo-radlerově svěží. Rozhodně to nebyla typická IPA, ale mě potěšila. Takže z ochutnaných maďarských značek Soproni vede.
Obrázok
Nenchte se zmást logem. Maďaři si s tím hlavu nedělají a Paulaner vám směle načepují do Arany Fácán sklenice. Takže tohle je Soproni IPA.

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Ut, 11. Sep 2018, 20:25

Baumgartner Weisse Hell
Obrázok
Rakouský weissbier s obsahem alkoholu 5,4% vol. byl tmavě oranžové barvy a naprosto kalný. Pěna smetanovitě hustá, obrovská, ale ne zrovna dlouhodržící. Voněl po tropickém ovoci, hlavně po mandarinkách a po banánech. Chuť byla weissbierovsky ovocná, trochu méně sladká, než bych čekal. Pivo mělo docela slušný říz. Přímé srovnání s Franziskanerem neproběhlo, ale špatný nebyl. Řekl bych že o něco málo lepší, než české pšenky.

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Pi, 14. Sep 2018, 20:46

Dejf - Vagabund 11°
Řemeslný pivovar Dejf ze Studénky, který se specializuje na IPy a APy, překvapil a po dvou letech existence a jednadvaceti různých ejlech uvařil spodně kvašenou 11° - ležák s obsahem alkoholu 4,4%. Má světlejší barvu, velice slabounký zákal a bohatou pěnu, která sice splaskne, ale pak už zůstává. Vůni má klasickou, „pivní“, bez mnou očekávaných ovocných tónů. Je příjemně lehce nahořklé, téměř vzorové, bez nepivních příchutí a bez nepříjemných doznívání. Není to sice nic, z čeho bych si sednul na zadek, ale na první počin svého druhu je dobré dost. Jen tak dál.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 17. Sep 2018, 21:17

Ksiąźęce Złote pszeniczne a Primator Weizen
Ještě mi tu zbyly nějaké dovolenkové resty. Polské pšeničné pivo z pivovaru Tyskie jsem nechtěl postavit proti bavorskému weissbieru a tak jsem jako etalon zvolil českou průmyslovou pšenici. A jestli je ta minimálně o třídu slabší než německá, tak poláci jsou ještě stejně daleko od nás. Ale popořadě. Pěna byla hustá a padala pomaleji než na Primátoru. Barvu měla obě téměř stejnou – oranžovou se silným zákalem a kusy sedimentujících kvasnic. Primátor voněl příjemněji, víc ovocně a sladce. Chuť Ksiąźęcego byla podstatně prázdnější. Takové hutné nic, vzdáleně připomínající weizenbier. Bez banánů a mandarinek… A přitom tři druhy sladu (pšeničný, ječmenný plzeňský a ječmenný karamelový) a obsah alkoholu 4,9%. No, čekal jsem víc.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Ut, 18. Sep 2018, 21:26

Kronenbourg 1664
Francouzské pivo z dovolené v Maďarsku koštované u nás. Obsah alkoholu 5,0%. Barva světlá, čajová a naprosto čirá. Pěna řidší a rychle padající. Vůně s jablkovými motivy – taková nepivní až ciderová. Chuť byla taky s jablečným nádechem, nehořká a trochu nakyslá. Takové francouzské europivo. S přibývající teplotou začalo chytat i nějaké aperitivové tóny. A připadalo mi pak zajímavější. Ale jinak nic moc.
Obrázok

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný