Pivní svět

Voľná rozprava o veciach, ktoré sa inde "nezmestia"
Užívateľov profilový obrázok
veikso
Brigádny generál
Dátum registrácie: Ut, 18. Aug 2009, 20:24

Re: Pivní svět

Príspevok od užívateľa veikso » Ut, 21. Máj 2019, 21:14

Kbelský pivovar
Z pivovárku vzdáleného cca 500 m od leteckého muzea ve Kbelích jsem si přivezl ALE, který vaří jen jednou a pod stejným názvem je příště vždy jiná ALE receptura. Tahle (trvanlivost do 30.5.2019) měla středně zlatou, téměř naprosto čirou (přitom je nefiltrované) barvu. Pěna byla málo bouřlivá, ale slabý kroužek přece jen zůstal. Vůně ovocně chmelová, příjemně intenzivní. Chuť chmelovo-grepově hořká, středně výrazná, se slabým náznakem sladkého exotického ovoce. Doznívání krátké až středně dlouhé, slabě nahořklé. Obsah alkoholu 6,0% obj.
Obrázok
V pivovaru samotném jsem ochutnal spodně kvašený ležák 12 pilotů, který byl výborný a připomínal mi znojemské Z-etko.
Obrázok
Další světlý ležák 11 pocestných byl taky fajn, ale měl jsem je raději pít v obráceném pořadí, protože proti luxusní 12° neměla šanci.
Obrázok
Dobrá piva, příjemná hospoda - můžu jedině doporučit. Až půjdete do muzea, zajděte i sem. Vstupné je taky zdarma. :wink:
Všichni zahynuli, jenom veikso se ztratil...

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Št, 23. Máj 2019, 21:43

Melichárek - Hanácká pšenice
Pšeničné pivo z Horky nad Moravou (Olomouc) mělo příjemnou vůni. Tak správně weissbierovskou, banánově nasládlou, intenzivní. Barva byla tradičně světlá, žluto-oranžová a naprosto kalná. Pěna parádní, bouřlivá, ze začátku poměrně dost hustá. Chuť mohla být na můj vkus i ještě sladší, ale jinak smekám. Pivo moc povedené, silně pitelné. Hned jsem měl chuť na další. Z českých naprostá špička. Lepší je možná jen v Zašové licenčně vyráběný Krombacher. Tuhle třináctku s obsahem alkoholu 5,5% rozhodně doporučuju.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » St, 29. Máj 2019, 20:39

Svatovar 11°
Obrázok
Etiketa nelže. Jde o opravdu velice „originelní“ lipnické pivo. Doporučuju nečichat. Barva je totiž středně až mírně tmavě zlatá a dokonalé čirá. Vyloženě mate tělem. Pěna je řídká a rychle padající. A vůně (jestli to lze takhle nazvat) je ne úplně příjemná. Lehce nakyslá a máslová, ovocná. Chuť je taky ovocná a jen minimálně hořká. Není tak hnusná, jak prohlásila Raďa, když mě nechala dopít i její třetinku. Po téměř třetím půllitru musím říct, že na zasmání je to pivo vyloženě ideální, protože krouťáku má i s obsahem alkoholu 4,5% obj. na rozdávání. Ideální je pozřít k večeři něco velmi slaného nebo mastného v množství více než malém a zapíjet, dokud 1,5 litrová PET flaška dovolí. Smutní nezůstanete…
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Št, 30. Máj 2019, 20:36

Beck's Pale Ale
Svrchně kvašený pivní speciál z Brém měl středně zlatou barvu, dokonalé čirou. Navzdory solidnímu perlení pěna nebyla moc hustá a svižně padala. Vůně (na Pale Ale) nevýrazná, trochu ovocná. Chuť chmelová, nahořklá, ovocná jen slabě. Na etiketě avizované intenzivní aroma jsem nezaregistroval. Nevýrazné pivo, někde na cestě mezi ejlem a ležákem. Obsah alkoholu 6,3% vol. A u dna sklenice se do vůně dostaly i nějaké kávové tóny.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Ut, 04. Jún 2019, 21:07

Nachmelená Opice - NZL Juicy APA 12%
Obrázok
Svrchně kvašená krnovská APA s ječnými a pšeničnými slady a s ovesnými vločkami v třičtvrtělitrové sklenici měla hodně diskutabilní, dokonale kalnou barvu. Odstín někde mezi slámou a bílou kávou získal svou definitivní světlost až po dolití usazenin ze dna flašky. Pěna se moc nepředvedla, i když dva až tři milimetry jí zbyly až do finiše. Vůně slabší, s exotickými, převážně citrusovými tóny. Chuť dost nasládlá, ovocná, lehce grepová, ale jen málo či skoro vůbec hořká. Docela příjemně svěží pivo, které mě na první hlt nijak zvlášť neoslovilo, ale ke konci jsem z něho byl naprosto unesen. Připadalo mi chuťově někde na půl cesty mezi IPou a pšeničným. Aby taky ne, když je tam ten slad. Obsah alkoholu 4,8%, hořkost 22 IBU, barva 12 EBC. Chmely Southern Cross, Rakau a Kohatu. Chutnalo mi velice. Doufám že bude na letošním pivobraní.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 17. Jún 2019, 20:56

Litovel Pšeničný ležák a Lobkowicz Pšeničné
Tyhle dvě pšeničné jsem zatím nepil a tak jsem je ochutnal najednou, ať mám hned i srovnání. Barvu mají obě kalnou, na pšenici až překvapivě tmavou, ale Lobkovicz je ještě o stupeň tmavší. Taky více perlil a pěnil. Voněly obě pěkně, ale i tady byl poznat rozdíl. Litovel mi chutnal na první lok nepatrně více do kysela, Lobkowicz víc do sladka. Na to že měl voltáž jenom 4,3% mi jeho chuť připadala plnější, než u Litovle se 4,7% alkoholu. Ten mi připadal trochu jako naředěný. Ale Raďi zase chutnal o něco více. Vcelku příjemná piva, ale opět (už tradičně) bohužel nedosahující kvalit jejich německých vzorů.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Pi, 21. Jún 2019, 18:11

Beskydský pivovárek - Summer Day Strong ALE
„Svrchně kvašené pivo, chmelené ve čtyřech fázích, vyznačující se vyšší hořkostí“ – praví etiketa. A já pravím, že je to pivo chuti chmelově grepové, ale plytké a nevýrazné. Barvy zlaté až oranžové, zakalené. Vůně velice slabé, chmelové a jen trošičku ovocné. Pěna dobrá (to je za 3). Na Summer ALE bych já očekával festival ovocných tónů, ale tady nic. Přesně podle etikety. Alespoň že nebylo nic ani vyloženě špatně. Průměrné pivo s obsahem alkoholu 5,2%.
Obrázok
Robo.vi na zdraví :S:

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » So, 22. Jún 2019, 14:12

Novojičínské pivobraní 2019 - Pivní průzkum bojem
Dopoledne jsem se vydal na náměstí na lehkou ozbrojenou hlídku. Předpokládal jsem jen slabý odpor, ale narazil jsem na velice dobře připraveného a zakopaného nepřítele, který nebyl ochoten vzdát se svých pozic takhle brzy. Objevil jsem solidní pšeničnou opozici a začal ji pozvolna dobývat. Začal jsem polským Browarem Zabrze a jejich Bledým Vítkem. Ne úplně špatný, nicméně na můj vkus málo sladký a trochu kyselý weissbier, neboli pšenice.
Obrázok
Kousek vedle byl stánek Rožnovského pivovaru, který mám zafixovaný jako dost dobrý. Tak jsem pro srovnání koštnul jejich pšenici Žerotín. Bohužel musím konstatovat, že poláci jsou lepší. A to ještě s dalekým chuťovým odstupem za klasickýma německýma weissbierama. Rožnov byl kyselý jak prošlá bečka pšenice, co jsme kdysi z poloviny vypili na našem Oktoberfestu.
Obrázok
Poučen z minulých ročníků přesunul jsem se na jihozápadní frontu a s vědomím rychlého vítězství jsem ochutnal italský Golden Ale. To byla ovšem tak trochu past ("italian beers are wery different") a aniž to taloši věděli, poslali mě pomalu na ústupovou cestu do týlu. Po třech třetinkách jsem totiž začal jevit známky solidního opotřebení bojem a moje snídaňová dělostřelecká příprava se ukázala jako velice nedostatečná.
Obrázok
A právě v tuto chvíli se našlo místo na pokus o průnik. Byla to dosud mnou nevídaná IPA nealko od Létajícího Bezdomovce. Bohužel jsem byl psychicky připraven na pivo a to tohle tedy moc nebylo. Kdybych byl býval čekal limonádu nebo ovocný Birell, mohl být můj dojem podstatně lepší. Tak ani tudy cesta k vítězství nevede...
Obrázok
Než se podařilo soustředit veškeré útvary k spořádanému ústupu (tedy plánovanému zkrácení linie fronty), bylo třeba svést ještě poslední ústupový boj. Na francouzské frontě jsem se pustil do jejich Tropical Seasonu a ten mě svou nezajímavou "chutí" doprovázel až do zázemí naší polní kuchyně.
Obrázok
Teď právě probíhají opravy poškození, nabírám síly a pomalu se chystám na definitivní a skutečnou invazi na náměstí, odkud se do zázemí přesunu až po vítězném konci války.
Čekají nás ale těžcí protivníci, např. v podobě ejlů od Nachmelené opice a IP od Dejfa. A mnohých jiných, které nám ponoukají nepřítelem zákeřně naverbované sličné civilistky. :twisted:

Pij bier - posílíš mír!

VX-O

Dano10
Brigádny generál
Dátum registrácie: Po, 22. Nov 2010, 13:21

Príspevok od užívateľa Dano10 » Ne, 23. Jún 2019, 08:52

Kedže žádný raport z večerného boja, vyzeráto že si bol zostrelený S! :r: :ja:
TriDuby_Luky
-------------------------
Aj ked blúdzíme , stracení zme neni

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 24. Jún 2019, 19:58

Nene. A ani jsem se neztratil. Ba naopak.
A proč? Protože mně to politicky myslelo :jee: :nj:

Pivobraní 2019 - Drtivý nápor svrchně kvašených piv
A jakže to tedy bylo dál? Jelikož jsem byl z první části dne poměrně silně kontaminován, podařilo se mi po vydatném obědě neprozřetelně usnout. Bylo to ale asi to nejlepší, co nás mohlo potkat. Po probuzení kolem páté jsem zjistil, že venku prší. Když počasí uvidělo můj výraz, okamžitě toho nechalo. Než jsme došli zpátky na náměstí, svítíčko už zase vesele slunilo a vše bylo zalito odstíny zlaté. Po gulášovém masovém kotlíku jsem měl chuť na ležák. Zašovský Potráš 11° odvedl svou práci perfektně.
Obrázok
Rozhodl jsem se dorazit druhou část oněch dopoledne objevených pšenic. Ostravský Hoppy Dog - Elderdog Weizen s bezem mě úplně nenadchnul. Jako by tu bečku v polovině dolili vodou. Až posléze jsme zjistili, že je to desítka! Asi jediná na tomto pivním festivalu. Chuť ale i tak mohla být bohatší. A pěna, ta byla naprosto tragická. Když mi ho kamarád věnoval a dolil jsem si z jeho kelímku svůj kryglík, vypadalo to jako grepový džus.
Obrázok
Jen kvůli poslednímu pšeničnému v letošní nabídce jsem vzal na milost kunčický (pod Ondřejníkem) Ogar. Jejich Dunkel Weizen 12° byl cítit kávou, ale jinak to byla alespoň hutná pšenice. Nicméně já kafe nerad.
Obrázok
Pro potřeby ochutnávky piva možného na nějaké naší akci jsem si dal stranický úkol ochutnat bíloveckého dvanáctku Zobaka. Ochutnal - neurazil. Ale ani neoslnil.
Obrázok
Těsně po deváté bylo na náměstí opravdu husto. Světlo i pijáci v nejlepší kondici. Bylo z čeho vybírat. A Petr Kolář už konečně přestal zkoušet z lidí marně vytáhnout slova svých písní.
Obrázok
Podvečerní poetika před nástupem Vypsané Fixy. Ta byla mnohem uvolněnější.
Obrázok
Dopoledně mě slečna z Pivovaru Kouhutka překvapila informací o jejich Keskejd IPL 14°. Spodně kvašený ležák uvařený ze surovin na IPu. Před pár lety jsem něco podobného ochutnával u ležáckého tanku v humennskom Medveďovi. A ani tentokrát to vůbec nebylo špatné. Horší už to večer bylo se světelnýma podmínkama.
Obrázok
Pak jsem si pěkně pokecal s člověkem od Dejfa. Samotný Dejf měl bohužel plné ruce práce s čepováním, ale dozvěděl jsem se třeba, že jediný jejich ležák Wagabund (všichni, kterým jsem ho doporučil si ho chválili) byl vyroben ve Staré Bělé, z důvodu nedostatku kapacity mateřského studéneckého pivovárku. Než jsem se ovšem za celý den k jejich výčepu propil já, zbyla na mě z pěti píp už jen ta se zlatou rybou - Gold Fish IPA 14%. Jako vždycky výborná. Dejf je v rámci našeho "okresného piváreňského podniku" jasně nejlepší.
Obrázok
Tady si nejsem úplně jist, ale mám pocit, že jde o pokus o fotodokumentaci mé návštěvy stánku Beskydského pivovárku. Ano měl jsem v plánu, že letošní akci zakončím vzestupnou tendencí kvality piv, ne jako vloni...
Tak tedy Beskydský pivovárek - New Zeeland IPA. Snad.
Obrázok
A Nachmelená Opička nemohla chybět. Nicméně pozdní hodina mi už znemožnila jakýkoliv výběr a množství názvů piv do mé hlavy se valící neumožňuje ani s jistotou určit, které že to na mě zbylo. Ale myslím že IPA 14°.
Obrázok
Valilo se toho na nás za ten den poměrně dost. Nejen piva, ale i šrouby a matice od Mandrage. Já jsem měl v kapse grahamové tyčinky, tak jsem valil je. K té grepové náloži to bylo třeba.
Obrázok
A stánky začaly s postupujícím včerem pomalu mizet. Jako jeden z prvních kapituloval před naším podtlakem v ústech Dejf. Ale další ho v zápětí následovaly, takže jsem honem zamířil ještě k tomu od Krásenského pivovaru. Děvčata rychle rukama zakrývala co už všechno na čepu nemají, ale zespoda na mě ještě stále vykukovala Pale ALE 14°. Tak jsem si jí dal. A protože nebyla špatná, stihli jsme i repete.
Obrázok
Ovšem došly mi tyčinky a přišel i pokyn od pořadatelů, že bude třeba obnovit noční klid, takže jsme se vydali domů. Překvapivě (po dopoledním téměř fiasku) vcelku fit. A taky spokojen, že pivní sklo je opět vítáno a že si ho bylo i kde vypláchnout. Bohužel letos zase chyběla škvarková pomazánka. Ale zase takoví Italové přivezli svoje výborné škvarky v konzistenci téměř jako brambůrky. Co jsem po letech znovu zkoušel a nechutnalo mi byl štramberský Trubač.

Tak tedy zase za rok!
Bo to musí bavit :wink:

TriBaby/veikso

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 24. Jún 2019, 21:11

Mythos
Pivo z Řecka – pivo do každé domácnosti. Jenom raději ne do té české. OK, tak tedy světlé a čiré jak desítka Budvar, vůně slabá a podivně nasládlá, pěna ovšem příjemně držící. Chuť sladká se silnými tóny perlivých vín. Hořkost žádná, zato trocha kyselosti by se našlo. A s přibývající teplotou čím dál víc. Možná to bylo barvou plechovky, nebo nevím čím, ale trochu mi připomnělo maďarské Soproni. Pokud ho nemáte jako vzpomínku na hezké chvíle své dovolené, nejspíš si nepochutnáte. Jo – voltáž 5,0%.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Št, 27. Jún 2019, 22:28

Holendr Bavorská 14°
Po dvou a půl letech jsem se opět dostal k tomuto spodně kvašenému speciálu. Bohužel, koštoval jsem pozdě a barvu už jsem nebyl schopen správně ohodnotit. Byla čirá, ale tmavost si jen tipnu na klasickou střední. Pěna spíše lehký podprůměr. Vůně slabší, nevýrazná. Chuť nasládlá, s máslovými odstíny a mírným a krátkým nahořklým dozníváním. Čekal jsem trochu průšvih, ale vyloženě nedobré to nebylo. Průměrné pivo s obsahem alkoholu 6% obj.
Obrázok
veikso napísal:
Ne, 01. Jan 2017, 21:29
Holendr Bavorská 14°

Obrázok

Spodně kvašené speciální pivo světlé jsem si koupil speciálně na svátky. Obsah alkoholu 6%. Vůně příjemná, nasládlá. Pění silně, pěna vydržela docela dlouho. Barvu mělo tmavě zlatou až měděnou, téměř čirou. Chuť byla sladší, hořkost jen slabá. V doznívání bylo potom hořkosti více. Oproti „obyčejné“ 14°, kterou jsem testoval v květnu, nebylo tak ejlovité. Vcelku dobré pivo. K vepřovému se zelím a knedlíkem se hodilo. K dostání i ve skleněné 0,7l lahvi.

Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 01. Júl 2019, 22:59

Edelweiss Hofbräu Weizenbier + Maisel's Weisse
Porovnání rakouského a bavorského pšeničného piva. Pěnily obě krásně, barvu měly v podstatě stejnou, tmavější a do oranžova. Menší rozdíl byl ve vůni, ale neumím ho popsat. Chuťově mi Edelweiss opět připomněl lehce sardinkovou příchuť, ale opravdu jen slabě. A nevadila mi. Maisel ji neměl, byl o facku plnější a lepší. Ale může to být jen můj dojem, mám pro něho totiž slabost. Voltáž Edelweiss 4,5%, Maisel 5,2%. Moc dobré popíjení v dusnu před letní bouřkou.
Obrázok
veikso napísal:
Po, 04. Sep 2017, 17:42
Edelweiss Hofbräu Weizenbier
Rakouské pšeničné pivo jsem napřímo konfrontoval s německým pšeničným. A výsledek mě samotného docela překvapil. Barvu měl tmavší zlato-oranžovou, silně kalnou. Pěnu jsem školácky zpackal já, když jsem si nechal na její rozmíchání málo, jen asi dva centimetry na dně lahve. Vůni mělo parádní, silně tropicky ovocnou, velice aromatickou. Chuť taky tak, banánově ovocné tóny s naprostou absencí hořkosti, tak jak to člověk od správné pšenky očekává. Pro mě překvapující ovšem bylo, že jeho bavorský rival Franziskaner, kterého jsem vždycky považoval za jedno z těch hodně povedených weissbierů, byl proti němu takový nějaký lehce mdlý. Edelweiss byl vyloženě plnější a měl bohatší chuť. Bez přímého srovnání bych si toto nikdy nedovolil tvrdit. Překvapivé to pro mě bylo o to víc, že z hlediska obsahu alkoholu má Edelweiss Hofbräu „jen“ 4,5%, kdežto Fraziskaner 5,0%. Za Letku Tri Baby jsem zplnomocněn prohlásit, že toto pivo je opravdu povedené.

Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 15. Júl 2019, 21:19

Valášek IPA
IPA v netradiční litrové PET flašce z mého letošního motovýletu měla pěkně polotmavou, lehce zakalenou barvu. Pěna rychle spadla, ale úplný čaj z toho nebyl. Vůně příjemně ovocná s lehce kávovými tóny. Ty byly cítit i v chuti, ale opět byly jen lehké a tentokrát mi vůbec nevadily. Až bych řekl, že mi snad byly i (taky jen trochu) příjemné. Hořkost na IPu spíše slabší. Fajn pivo s minimalistickou etiketou bez udání voltáže. Valášek beeeeer!
Obrázok
veikso napísal:
Ut, 13. Jún 2017, 17:37
Obrázok

Valášek India Pale Ale
IPA velice polotmavá, vcelku pěkně pěnící. Vůně s bonbónky a s chmelem citrusovým. Chuť kromě bonbónků taky trochu kávová. To ale asi při té polotmavosti ani jinak nejde. Pro mě bohužel, pořád ještě to není moje preferovaná příchuť. Jinak ale nebyla vůbec špatná a hlavně měla velice silný kroutící moment. 5,8% vol. je hodnota hodná hodně silného piva. V podvečer nalačno mě půllitr parádně katapultoval do téměř silvestrovské nálady. Vcelku příjemně hořká - tak středně silně. Ale bez té Robusty by mi stejně chutnala víc.

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Ut, 23. Júl 2019, 20:51

Dejf - Wild Melon
Dejf mě opět překvapil, tentokrát svým Pale Ale s melounem Kantalupe. Na etiketě uvedených EBC: 10 bylo hned po nalití jasně úplně jinde. Hodnota běžná pro weissbier a ve sklenici polotmavé, kalné pivo. Pěna nic moc, ale vůně parádní. Ovocná, citrusová, možná i ty melouny byly, a to celé do sladka. Chuť ale jiná, ta kopírovala spíše barvu, takže lehké kávové tóny, ale nic dramatického nebo převažujícího. To byly spíše ty grepy a jiné citrusy. Hořkost střední, ne nepříjemná - podle etikety IBU: 45. Čert ví. A alkohol 5,7% obj. Každopádně mi pivo chutnalo čím dál víc. Tohle bych si čepované neměl nechat ujít. Tak ať žije pivovar Studénka!
Obrázok

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný