Pivní svět

Voľná rozprava o veciach, ktoré sa inde "nezmestia"
Užívateľov profilový obrázok
veikso
Brigádny generál
Dátum registrácie: Ut, 18. Aug 2009, 20:24

Re: Pivní svět

Príspevok od užívateľa veikso » Pi, 18. Máj 2018, 21:17

Weihenstephaner VITUS
Obrázok

V zimě jsem si v pivotéce koupil od státního pivovaru Weihenstephan z bavorského Freisingu weizenbock, abych poznal, co je to za kategorii. Weizen (pšenice) v názvu garantovala, že by mi to mělo chutnat. Pár dní před tím jsem ochutnal weizenbock od vítkovického Happy Doga a chutnal mi. Ale jsou to už čtyři měsíce a ten bavorský může být úplně jiný. Na českém překladu etikety píšou „pivo tmavé, svrchně kvašené“. Nalévám do sklenice a vidím pivo světlé, oranžovo-žluté, po rozmíchání sedliny velice kalné. Pěna silná, smetanově hustá, středně dlouho trvanlivá. Ale půlcentimetrová vrstva se mnou zůstala až do skonání piva. I vůně prakticky stejně banánová jako u weissbieru. Chuť hutná (to bude tím obsahem alkoholu 7,7%), ovocná, oproti pšenicím více do pomerančů. Něco jako koncentrovanější weissbier. Rozdíl oproti následně otevřenému Franziskaneru byl jako Franziskaner vůči českým weizenbierům. Za sebe musím dát jedničku s hvězdičkou a uvažuju, jestli jsem letos pil lepší pivo. Mňam…
Všichni zahynuli, jenom veikso se ztratil...

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 21. Máj 2018, 21:01

Holendr 14% Pšenično-žitné
Obrázok

Svrchně kvašený valmezský tmavý speciál s ječnými, pšeničnými a žitnými slady jsem objednal v 10l minibečičce jako doplněk stravy na víkend k větším a tradičnějším bečkám spodně kvašeného piva. A abych věděl, do čeho jdeme, koupil jsem si i testovací litrovou PET láhev. Vůni má banánově weissbierovou, tradiční. Barvu temně polotmavou a kalnou. Pěna mohla být na pšeničné i silnější a stálejší. Chuť trochu nakyslá, ale jinak ovocně-banánově weissbierová, možná i s téměř neznatelným náznakem hořkosti. Jako všechny české pšenice, které jsem zatím pil, je i tato oproti těm bavorským taková prázdnější. Ale třetí třetinka byla s rozmíchanou sedlinou o poznání lepší. Kyselost téměř zmizela, pivo zesládlo a zhoustlo. Asi to chtělo rozlít spíš do dvou půllitrů a sedlinu rozdělit rovnoměrně. Nebo celé do tupláku. Příjemné pivo s obsahem alkoholu 6,2%. Myslím, že točené bude ještě o třídu lepší. Už se těším!
:sl:

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 28. Máj 2018, 20:18

Kunětický Hejkal
Obrázok
Desítka z ostravského pivovaru Qásek tedy moc parády nepředvedla. Měla sice pěknou, na desítku nezvykle tmavě zlatou barvu, ale tím všechna pozitiva skončila. Pěna mýdlová, padající jak němci do krytu. Vůně na první počuch skoro až bonbónková se velice rychle změnila na máslovou a zkvašeně ovocnou. Chuť totožná, žluklé máslové tóny jako v předvánoční kuchyni. Hořkost se dostavila jen minimálně a až po zteplání. Nedobré pivo s obsahem alkoholu 3,5% obj. Sice bylo osm dní po datu minimální spotřeby, ale nedělám si iluze, že by bylo před dvěma týdny nějak zásadně lepší.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Št, 31. Máj 2018, 20:49

Zobak 12°
Od bíloveckého Zobaka jsem nečekal žádné zázraky a ani jsem se jich nedočkal. Dvanáctka krátce zapěnila, máslově a trochu po sušeném ovoci zavoněla a předvedla pěknou, trošku tmavší zlatou a téměř čirou barvu. Jinak nic moc. Chuť nasládlá, máslová s podivnou pachutí. Hořkost slabá, spíš to byl jen náznak v doznívání. Nedobré pivo, ale asi o facku lepší než ten minulý Kunětický Hejkal…

Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 04. Jún 2018, 20:18

Kujebák 12°
Cestou z aviatické pouti v Pardubicích na mě vybafnul přímo u hlavního tahu ve Vysokém Mýtě Měšťanský pivovar. Tak jsem to otočil a šel si vybrat PETflašku. Měli jenom 1,5 litrové, tudíž jsem nemohl vzít dvě, protože by se mi do tankvaku nevešly. Škoda, jednu jsem mohl dát darem a nemusel se trápit se třemi velkými pivy. Dobře, třetinka mi byla odpita. Takže pointu už známe a teď jak jsem to viděl, cítil a jak mi to (ne)chutnalo. Barva pěkná, hnědozlatá, trochu zakalená. Pěna se ochotně vytvořila a brzy opadla. Závan jablkové vůně brzy přebil nějaký jiný, zvláštní a ne moc příjemný. Takový chemický, něco jako spálená guma. V chuti byly lehce cítit sušená jablka a švestky, ale jinak byla natrpklá s nepříjemnou hořkostí. Nedobré pivo s obsahem alkoholu 4,8%. Silně nedoporučuju.
Obrázok

Dano10
Brigádny generál
Dátum registrácie: Po, 22. Nov 2010, 13:21

Príspevok od užívateľa Dano10 » Ut, 05. Jún 2018, 11:09

veikso napísal:
Po, 04. Jún 2018, 20:18
Kujebák 12°
a teď jak jsem to viděl, cítil a jak mi to (ne)chutnalo.
S teho názvu to bolo hned jasné :idea: :wink:
TriDuby_Luky
-------------------------
Aj ked blúdzíme , stracení zme neni

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Št, 07. Jún 2018, 21:39

Rieder Heffe Weisse
Obrázok

Bavorský weissbier s patentním uzávěrem jsme konfrontovali s bavorským weissbierem od františkánů. Rieder voněl velice podobně, ale po rozvinutí začal chytat i jiné tóny. Ovocné – třeba mandarinky. Barvu měl žluto-oranžovou, velice kalnou. Pěnu pěknou, hustou, která ovšem za chvíli spadla. Chuťově mi připadal takový prázdnější, ale dnes mi takhle chutnal i Franziskaner. Nicméně, stejně byl oproti němu o stupínek horší. Obsah alkoholu 5,0% vol.

Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Pi, 08. Jún 2018, 21:35

Primátor India Pale Ale
Po několika létech odolávání jsem konečně ochutnal IPu z Náchoda. Měla příjemně bonbónkovou vůni. Barvu o kousek tmavší než je standardní ležák (žádné polotmavé, jak píšou na obalu) a téměř dokonale čirou. Pěna opadla dřív, než bys vyndal blesk. Chuť kupodivu bonbónková nebyla. Zato se vyznačovala velice solidní hořkostí přecházející i do doznívání. Tentokrát to však nebyly ony všudypřítomné grepy. Hořkost byla silná, ale ne protivná. Vcelku dobře pitelná, ne tak aromatická IPA s obsahem alkoholu 6,5%. Slušně na mě dýchla.

Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Ne, 10. Jún 2018, 12:17

Chomout - Ležák
Spodně kvašené, nepasterizované, nefiltrované pivo. Barvou krásně zlaté, jen o facku tmavší než jiná běžná světlá piva. Téměř naprosto čiré. Pěna velká, nádherně hustá a smetanová. Pivo perlilo, ale ne nijak silně. Vůně velice živá, hodně do ejlovita, nasládlá s citrusovými tóny. Cítit byly i v chuti, až by člověk nevěřil, že použitý chmel je žatecký poloraný červeňák. Asi za to mohly ty tři druhy sladu. Zacítil jsem i náznak kávy – asi pražený slad. To by vysvětlovalo i tu pěknou barvu. Vcelku příjemné pivo, ale jako klasický ležák docela zklamání. Spíš něco mezi ním a IPou. Obsah alkoholu 4,5%.

Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 11. Jún 2018, 20:30

Valentins Weissbier Alkoholfrei
Nealko pšenice tři měsíce po expiraci - tak honem ztrestat! Na weissbier zapěnilo velice málo. Zákal se dostavil až s poslední rozmíchanou trošičkou ze dna plechovky, ale nakonec stihl zakalit celou sklenici. Barva spíše žlutá než oranžová a vůně mandarinková. Chuť taky – jako mandarinkový kompot. Po banánech ani stopy. Ale můžu říct, že furt je to docela dobré pití. Rozhodně lepší, než přeslazené limonády nebo ovocný Birell. Za ty prachy v Kauflandu lepší nealko nekoupíte.
OK – po guláši před šoférovaním je lepší klasický Birell. :V:
Obrázok
veikso napísal:
Po, 01. Máj 2017, 22:30
Valentins Weissbier Alkoholfrei
Nealko weissbier není v našich končinách věc úplně běžná. Proto jsem na něj byl velice zvědavý. Barvu měl žluto-hnědou, velice kalnou. Pěna nebyla moc silná, ale zato docela trvanlivá. Ve vůni jsem cítil kompotované ovoce, hlavně mandarinky, dýně a jablka. Chuťově kopíroval vůni, navíc jsem zaregistroval ještě nádech medu. Na mnou v německu ochutnané nealko weissbiery nemá, ale u nás je to rozhodně jedno z těch lepších bezalkoholových piv. Zakoupeno v Kauflandu.

Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 18. Jún 2018, 21:50

Beskydský pivovárek - Yakima Valley
Yakima Valley – „údolí plné chmele“ leží na jihu amerického státu Washington. Právě z tohoto údolí pocházejí tři odrůdy aromatických chmelů použitých na chmelení v tomto american pale lager. Toliko etiketa. A já jsem viděl čiré pivo zlaté až světle zlaté barvy, které solidně zapěnilo a ovocně, nejvíce pak citrusově, zavonělo. Chuť byla nasládlá, ale ne po bonbónkách, se středně silnou grepovou hořkostí, která nebyla nepříjemná a nepřecházela až do doznívání. Už více než rok čekám na sladký bonbónkový ejl a grepů už mám plné zuby. Tenhle ejlík ale ukázal, že to s citrusovou hořkostí jde udělat i tak aby nebyla protivná. Příjemné pivo s obsahem alkoholu 4,8%.

Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Pi, 22. Jún 2018, 21:20

Holendr ALE 11°
Svrchně kvašený světlý ležák (EPM 11%, ABV 5,1%) z ValMezu. Těšil jsem se, že konečně nepřijde grepová bomba, ale moje oblíbené bonbónky, které jsem už nepil víc než rok. Hned na začátku mě překvapila barva. Extrémně kalná, žlutohnědá až okrová, přesně jako burčák, ale se středně silnou, nicméně krátkodobou, pěnou. Vůně grepová s bonbónkovitými odstíny. Chuť ale pouze citrusově grepová s pozdním nahořklým dozníváním. Nebyla sice protivně intenzivní, ale rozhodně žádná slaďárna. Tak snad zítra, na pivobraní…
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Pi, 29. Jún 2018, 13:08

Novojičínské Pivobraní 2018
Obrázok
A to jsem se tam chtěl letos vypravit už dopoledne. 30 pivovarů je hodně, tak ať jich pár stihnu. Kolem půl dvanácté jsme konečně došli k prvnímu stánku. Chci si koupit třetinkový krýgl a hezký mají u Nachmelené opice. Ale prý mi do něho nenačepují. Do skla mají zákaz. Na pivním festivalu? Mám chuť říct někomu něco sprostého. Dávám si do neprůhledného plastového velkého zálohovaného vratného kelímku malou jedenáctku a jdeme na oběd. Ten naštěstí nedopadl tak nepoživatelně, jak jsem si myslel, že jsem ho uvařil, a mezitím mi v hlavě uzral plán. Krýgl si koupím a na protest proti zeleným pořadatelům si do něho budu přelívat ty kelímky. A začnu u francouzů, ti vždycky balí mezi prvníma, tak ať to stihnu. Jak u nás uviděli krýgly, hned nám do nich načepovali. Mě světlý Session Paradise a Raďi feferonkový Spicy Invaders s červenou paprikou. Moje bylo klasické grepové a to druhé hnusné. Sice ostré - až jakoby zázvorově, ale "vonělo" jako když otevřu konzervu sardinek se zeleninou z kauflandu. Ble...
Obrázok
Francouze přebíjíme polákama a dobře děláme. O českém zákazu čepu do skla taky evidentně nic nevěděli. Pivovar Recraft - Polska Pszenica je dobrá (a bohužel jediná) a Bohemian pilsner Wielka Szycha se taky nemusí za nic stydět. Jsou tu k ochutnání mnohem horší česká piva.
Obrázok
A geograficky pokračuju velice blízko, protože "z Těšína přijíždí pivo za další čtvrthodinu". Sachsenberg a jeho kvasničák u mě vítězí jako nejlepší pivo letošního Pivobraní. Příjemné, jako jedno z mála vybízí k opakované ochutnávce.
Obrázok
Hudební složka dne je tady vždy podružná, letos navíc i až nepříjemně hlučná. Vilém Čok byl první, u koho mi to tak nevadilo. Piva je tu "Habaděj habaděj..."
Obrázok
Honem ještě odchytit belgičany, než to tu zabalí. Pozdě... Tak dáme třetího francouze. Polotmavé Autumn Leaves bylo taky vcelku povedené. Příjemně překvapili, frantíci.
Obrázok
A do třetice i polský american lager Hamerykanski Drim. Nebylo to bůhví co, ale vypít se dal. Průměr.
Obrázok
Pak přišla přeprška a všichni fotili duhu. Tak já z pod polského stanu se střešním převisem taky.
Obrázok
Don't worry - be hoppy. Coyote APA z Vítkovic. Tady ještě grepy dokázali udržet na uzdě.
Obrázok
Zato pivovar Létající bezdomovec a jeho žitno-pšeničně-ječné Pussy Rye-Oat, to už bylo na mě moc. A kromě toho nebylo dobré.
Obrázok
Byla to taková podivná Mňága.
Obrázok
Ale nebyla to zase taková Hrůza. Což jsem v tu chvíli ještě netušil.
Obrázok
Následovalo něco, co už nevím jestli byl břeclavský Beran nebo kunčický Ogar, ale nebylo to vůbec dobré.
Obrázok
Chtělo to spláchnout. Byl mi doporučen První Havířovský Minipivovar. Bohužel, jejich ležák byl teda rozhodně podprůměrný.
Obrázok
Stop. Je třeba se zkonsolidovat a spavit si chuť. Obešel jsem stánky a našel druhou pšenku! Taky z Havířova, ale ze Slezského pivovaru. Dopil jsem jim bečku, tak mi ty dvě deci dali grátis. Ještě že tak. Nestály za moc...
Obrázok
Poslední kapela dávala tušit, že jdeme do finále. Tak málo času a tolik chuti.
Obrázok
"Ví to jenom bůh", co mě to napadlo, že jsem dal po dvou letech druhou šanci slovenské Predné Hore. A dobře mi tak. Nedokázal jsem jejich ležák dopít a skončil v kanále. Ten ležák tedy...
Obrázok
Tady se mi to začíná trochu mlžit, ale mám pocit, že po posledních tristních zážitcích jsem hledal útěchu opět u poláků. Chlopskie Lato. No - úplně mě nanadchlo.
Obrázok
Většina stánků už měla odraženo, tak jsem si jako sázku na jistotu vybral vojkovického Koníčka s jeho Ryzákem a vydal se domů. Chutnal mi tak, že jsem polovinu donesl až před barák a užuž jsem se chtěl hecnout - ale pak jsem ho pustil na svobodu. A dobře jsem udělal. :nj:
Obrázok
Tak teda dobrou noc.
A příště... :J:
...příště tam půjdu už na zahájení, ať stihnu před obědem aspoň dva vzorky. A beru si zase krýglík, protože na rozdíl od pořadatelů, pivovarníci nejsou barbaři a ví že k pivu je třeba jistá kultura.
A všichni nám ho záviděli. :jee:

VX-O

PS: Jo a tradičně nebyla nikde ve stánkách škvarková pomazánka. Ale u Fialy v knihkupectví ji měli. A byla splenditní!

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Št, 12. Júl 2018, 20:57

Kozel - Mistrův ležák
Bylo mi doporučeno jedním kamarádem, že mu teď moc chutná „ten nový Kozel“. Tak jsem si ho koupil na ochutnání. A shodou okolností jsem ho pak před necelým týdnem ochutnal neplánovaně při večerním zahradním posezení u lahváčů (R10°, R12°). A nechutnal mi. Teď mám možnost dát mu druhou šanci. V klidu domova, u večeře, k tvarůžkám. No co vám budu povídat. Pivo bez chuti a bez zápachu. A bez pěny. Furt tady píšu, že piva pění jenom krátce. Tenhle „mistrovský“ kus trhnul všechny rekordy. Jestli jiná piva pěnila jen pár minut, Kozel to všechno zvládl za pár vteřin. Aspoň že barvu měl standardní. Jinak naprosto nezajímavé, podprůměrné pivo. Původní dvanáctka Kozel (alkohol 4,8% obj.) s novým názvem a novou etiketou. Bohužel nemám srovnání, protože starou dvanáctku Premium jsem pil snad jednou nebo dvakrát v životě. A je fakt, že tvarůžky spolehlivě zabijou možnost objektivního posouzení chuti čehokoliv dalšího. Ale tady to snad bylo i dobře. Na té zahradě minule jsem totiž nějakou chuť cítil. Bohužel. Nebrat…
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Ut, 17. Júl 2018, 19:35

Žatec - Plavčík
Pivo z žateckého pivovaru s obsahem alkoholu 3,8%. Tedy světlá výčepní desítka. Pěna téměř nulová – výdrž max. 3 minuty. Barva pěkná, středně zlatá, čirá. Vůně nasládlá, ovocná s nádechem cideru a s tóny žluklého másla. Chuť ne úplně příjemná, nasládlá s nějakou pachutí a s minimální hořkostí. Bez doznívání. Naštěstí… Podprůměrné až nedobré pivo.
Obrázok

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 0 neregistrovaných