O hre

IL2-SturmovikIL 2 Stumovik

Na „hranie“ sa používa simulator IL 2 Sturmovik 1946.  Na niektorých serveroch sa používa Ultra Pack, ktorý umožňuje aktiváciu rôznych módov, ktoré viac približujú simulátor realite.

Čo bol pôvodný Simulátor IL 2 Sturmovik? (zdroj: www.sector.sk.)

IL2 Sturmovik, hra, ktorá vás zavedie do leteckých bojov medzi Ruskom a Nemeckom počas druhej svetovej vojny.

V hre si môžete zahrať za dve spomínané strany a to na niekoľkých typoch lietadiel za každú stranu. Za Rusov to je napr. IL2, Mig3, P39 Aircobra, LA7, za Nemcov zase Messerschmitt BF Emil alebo Jabo a FW 189, 190, zo všetkých lietadiel je po niekoľko typov a to od rokov 1940 do roku 1943.  S týmito lietadlami sa potom prejdete množstvo misií, a keď vám to bude málo môžete si dokonca navrhnúť aj vlastné misie. Zvyčajne v nich ide o eskortovanie, zničenie niekoho, prezretie a vyčistenie oblasti, zbombardovanie niečoho, zničenie budov atď… Na začiatku misií ste položený niekde na letisku a musíte vzlietnuť, a potom sa dopraviť na miesta podľa popisu misie.  Ak sa vám ich nechce hľadať a letieť také diaľky stačí si zapnúť autopilota zväčšiť rýchlosť času a ono vás to už dovezie kam treba. Potom len v akčných situáciách vypnete autopilota a trochu si zastrieľate. Ešte vás upozorním že väčšinou nelietate sám a máte pri sebe celú jednotku takže ak ide nepriateľ máte sa na koho spoľahnúť, takisto môžete trochu spomaliť a nechať vašich priateľov nech si s nepriateľmi poradia sami, ale ak ste hrdina pridáte a vrhnete sa kamikazde štýlom medzi nich a dúfate že to prežijete. Celkom pekné síce v bojoch trochu ťažké ovládanie a zameriavanie, ale ak vás to baví naučíte sa a zvyknete si. Viac ako ovládanie ma trápil stav mojej munície ktorej býva extrémne málo a treba ňou veľmi šetriť. Uvedomte si ešte že je druhá svetová, žiadne digitálne scannery, zameriavania, automatické rakety, len guľomet a pár rozbuškových rakiet.

Grafika v hre je pekná, super prostredie, obláčiky, slniečko, a aj kvalitná textúra zeme. Síce na zemi nečakajte veľa detailov, sú tam veľké lesy, cestičky, prepracované letiská a niektoré komplexy na ktoré budete útočiť. Síce mestá sú len textúra na mape, z vrchu vyzerá dosť reálne. A čo sa týka lietadiel tie sú prepracované úplne do detailov, vidíte pilotov v kokpitoch, zbrane, raketky, a aj diery po guľkách.Čo sa týka pohľadov, okrem kokpitu si môžete zapnúť pohľady aj z vonku cez niekoľko automatických kamier, alebo si myšou zvoliť pozíciu kamery kde chcete.Hra obsahuje aj multiplayer kde si môžete zahrať cez lan alebo internet a to jednoduché teamové boje alebo spĺňanie celých misií kooperatívne ako letka.Celkovo je IL-2 niečo čo určite pilotom doteraz chýbalo, síce má hra svoje chyby a nedostatky hlavne po hernej stránke, ale realita a prepracovanie prostredí je úplne super.

Takto bol opísany pôvodný IL2 Sturmovik na hernom portáli www.sector.sk.

IL2-1IL2-2IL2-3IL2-4IL2-5IL2-6IL2-7IL2-8IL2-9
Neskôr prišli rôzne datadisky a s nimy aj patche, ktoré pridávali do hry iné fronty nove lietadlá a čo bolo najzaúmavejšie aj nové roky. Medzi tieto datadisky patria: Forgotten Battles , Pacific Fighters a Aces. Neskôr prišli rôzne patche, ktoré aktuálne skončili na  verzií 4.09m. Písmeno m je skratka anglického slova Mods teda modifikácie. V komunite vznikla veľká skupina nadšencov z rôznych letiek, ktorý začali modifikovať hru. Toto všetko vyústilo v jeden velký program na menežovanie týchto módov s názvom UltraPack.Aktuálne máme verziu 2.01, ktorá nám spolu s JSGME umožňuje ľahkú a hlavne rýchlu transformáciu medzi jednotlivými módmi.