Pivní svět

Voľná rozprava o veciach, ktoré sa inde "nezmestia"
Užívateľov profilový obrázok
veikso
Brigádny generál
Dátum registrácie: Ut, 18. Aug 2009, 20:24

Re: Pivní svět

Príspevok od užívateľa veikso » Št, 02. Jan 2020, 22:19

Žíznivý dromedár - Desítka s kapkou medu
Točená silvestrovská desítka z ostravského Žíznivého dromedára v patnáctilitrovém sudu měla trošičku světlejší zlatou barvu s lehkým zákalem. Pěna, jak se na točené pivo sluší, naprosto parádní. Vůně svěží, žádnou zradu neslibující. Což se potvrdilo hned po napití – žádné medové tóny jsem nezaznamenal, a to bylo jedině dobře. Pivo bylo na desítku nezvykle plné chuti (u průmyslových pivovarů nemyslitelné) a poměrně dost hořké. Při obsahu alkoholu 3,9% na nás nezanechalo na druhý den žádné vážnější následky, ani přesto že bečka došla až ve 4 hodiny ráno.
Obrázok
Všichni zahynuli, jenom veikso se ztratil...

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Ut, 07. Jan 2020, 21:50

Edelweiss Hofbräu Weizenbier vs. Hefetrüb Original
Bratrovražedné porovnání pšeničných piv z rakouského Linze. Barva čajově zlatá (W) versus pískově zlatá (O), v obou případech silně zakalená. Pěna krémově hustá, ale poměrně svižně klesající. Weizenbier pěnil víc, ale rychleji padal. Vůně weissbierovsky ovocná, nasládlá, u Originálu silnější a více „fresh“. Chuť ovocná, Weizenbier více banánový, sladší a takový hutnější. Originál i přes vyšší voltáž (5,3%) působí svěžejším, kyselejším a lehčím dojmem. Weizenbier (4,5%) mi ale, v přímém porovnání, chutnal o kousek více. Každopádně výborná piva. Ty německy mluvící pšenice je radost poslouchat.
:wink:
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Pi, 10. Jan 2020, 22:02

Rožnovské pivo - Kardamom IPA
Rožnovský světlý svrchně kvašený speciál s přísadou kardamomu měl tmavě zlatou barvu s lehkým zákalem. Pěnil pěkně a chvíli mu to i vydrželo. Vůně chmelově-ovocná, stejně jako chuť, která měla na IPu jen střední grepovou hořkost, ale to mně právě vyhovuje. I tak ve mně vzbudilo chuť něco přikusovat. Netuším jak chutná kardamom, ale žádnou zvláštní příchuť jsem nezaznamenal. Příjemné pivo s obsahem alkoholu 5,5%.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Št, 16. Jan 2020, 18:46

Urbánek - Bakalář
Svrchně kvašený speciál Single hop Ale pětinásobně chmelený chmelem Citra z řemeslného minipivovárku z Tasovic měl tmavě zlatou barvu, silně zakalenou s trochou usazeniny na dně sklenice. Pěnu měl středně hustou s anglicky krátkým poločasem rozpadu. Vůni citrusově chmelovou, možná i s ovocnými tóny, ale velice slabou. S postupným ohříváním se projevily i nějaké divnější, jablečné a lehce žluklé tóny. Chuť byla chmelově hořká, středně drsná, s kratším, hořkým dozníváním. Nebyl špatný, ale ani nijak zvlášť nenadchnul. Průměrné pivo s obsahem alkoholu 4,4%.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Pi, 17. Jan 2020, 22:25

Dejf - Africo IPA
India Pale Ale s africkými chmely měl zlatohnědou barvu (dle etikety EBC 9,5), středně kalnou, s řídkou a nízkou pěnou, která však zbytkově dlouhodobě kroužkovala. Vůně byla velice aromatická, výrazně citrusově chmelová s naprosto zanedbatelným praženým náznakem. A ruku v ruce s vůní jde většinou i chuť. Tady byla tedy příjemně plná, středně až silněji grepově hořká (IBU 55), ale ne nijak protivně. Pro mě velice příjemně hořká IPA s alkoholovou voltáží 5,9% obj.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 20. Jan 2020, 21:59

Erdinger Dunkel vs. Eichbaum Hefeweizen Dunkel
Nestává se mi často, abych měl ke srovnání dvě tmavá pšeničná piva. A tentokrát jsem proti (z Maďarska přivezenému) bavorskému Erdingeru (vol. 5,3%) postavil bádensko-württenmberský Eichbaum (vol. 5,2%). Ten měl slušně tmavou a hodně kalnou barvu s nízkou pěnou. Erdinger byl o poznání méně kalný a o dva odstíny tmavší. Jako Kofola. Ale v podstatě nevoněl, a ta trocha, co zbyla, bylo máslo a jablkový kompot (zase mě to přivádí k té konspirační terorii o nepovedených várkách dodávaných do akcí velkým obchodním řetězcům - tentokrát maďarskému ALDI). To Eichbaum voněl pěkně ovocně, banánově, asi jako český weizenbier. Stejně jako v chuti - se zavřenýma očima bych nepoznal, jestli koštuju světlý, nebo tmavý weissbier. Chutnal mi. Takhle bych tmavá piva pít mohl. Zato Erdinger mě zklamal letos již podruhé (světlým i tmavým). Nejen, že byl bez vůně, ale i bez chuti. U něj bych se zavřenýma očima nepoznal ani to, že piju pšeničné pivo. Podivná zmatlanina jablkového pyré a žluklého másla. Karamel, kávu, ani pražený slad jsem necítil ani u jednoho, ale to je u tmavých weissbierů zřejmě běžné. Doporučit však můžu jenom toho poddubáka.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Št, 23. Jan 2020, 21:44

Edelweiss Dunkel Weizenbier vs. Eichbaum Hefeweizen Hell
Tmavý rakouský weizenbier (voltáž 5,3%) nejde úplně srovnávat s německým světlým Hefeweizenem (vol. 5,2%), ale tak se mi to sešlo a takhle jsem to dnes viděl a cítil. Koneckonců jsou to obě pšeničná piva a mé nedávné i starší ochutnávky daly jasně najevo, že u pšenic se na barvu zas až tak nehraje. Takže barvu - tu měl Edelweiss spíš polotmavou než tmavou, což ve mně vzbuzovalo silnou naději. Eichbaum byl světle žlutý, oba pak kalní až na dno. Pěnu měl rakušan velice bouřlivou, veskrze weissbierovou, až jsem na ni musel čekat tak dlouho, že z němce mezitím zbyl jen chabý základ. I ve vůni byl rakušan o kus blíže pšeničnému ideálu a na tmavší barvu vůbec nebral zřetel. Byla parádní a intenzivní. Eichbaum v tomhle slušně zaostával. V chuti pak Edelweiss naopak překvapil absencí sladkých banánových tónů a přítomností snad i lehce nahořklých a kyselých náznaků, které s vůní úplně nekorespondovaly. Eichbaum si naopak na nic nehrál a tak jako měl vůni spíše slabší, byla i jeho chuť poněkud prázdnější. Ale pořád by to nad českýma pšenicema vyhrál. A při ceně 13 Kč, za kterou jsem ho nakoupil, si zítra skočím pro další. Každopádně obě jsou to fajn piva, které umí člověku proslunit náladu i o pošmourném a dlouhém zimním večeru.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Ut, 28. Jan 2020, 22:10

Urbánek - IPA Predator
Dalším pivem z řemeslného minipivovárku v Tasovicích je IPA s voltáží 6,2%. Měla jantarovo-mahagonovou kalnou barvu a parádní pěnu. Hustou a trvanlivou, snad nejlepší, co jsem zatím doma viděl. Vůně byla chmelově ovocná s lehkými praženými tóny, ale nádherná! Chuť středně hořká, sympatická, s troškou kávy nebo praženého sladu, ale jen jemně, takže to i já zvládám. Doznívání příjemně nahořklé. Pochopil jsem, že polotmavá svrchně kvašená piva mi (většinou) nevadí. Ale u ležáků to nesnáším.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Št, 06. Feb 2020, 21:04

Eichbaum Red beer
Levné německé (Mannheim) plechovkové pivo z obchodu s prošlým zbožím mělo tmavě hnědočervenou, měděnou barvu s lehkým až středním zákalem. Pěna byla hustá, na prošlé pivo velice solidní a po poklesu se, byť jen zbytkově, i velice statečně držela. Příjemná vůně exotického ovoce. Taková hodně weissbierovská, ale víc svěžejší, s méně banány. Chuť taky hodně weissbierovská, ale zase s náznakem pražené kávy. Ne moc silným – takhle jsem si vždycky představoval, že musí chutnat tmavé pšeničné. A tady po pšenici ani památky… Za ty prachy super pivo s luxusní voltáží 5,9%.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Pi, 07. Feb 2020, 23:04

Urbánek - Desítka°
Pil jsem ji v Tasovicích v létě a teď mám na doma 1,5l PET flašku. Barva byla pískově hnědožlutá, kalná. Pěna celkem hustá, ale jen mizivě krátkodobá. Ve vůni vynikaly bohužel především máslové tóny, což nesvědčí o dobré kondici piva. To se potvrdilo i v chuti. Pod máslem bylo cítit jen trochu hořkosti, jinak ani stopy po jedné ze čtyř nejlepších desítek (alkohol 4,1%), které jsem kdy pil čepované. Holt – měsíc po expiraci je už pro nepasterizované pivo z domovního minipivovárku (jedná várka 120 litrů) moc. Škoda, těšil jsem se…
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 17. Feb 2020, 21:13

Beskydský pivovárek - Zázvorový ALE
Protože jsem dlouho nepil zázvorové pivo, velice mě nalákal tenhle ALE z Ostravice. Měl světle žluto-zlatou barvu, slabě zakalenou. Pěnu středně silnou i hustou, obstojně držící. Vůně byla slabší, trochu do grepova. Chuť taky slabší, klasicky ejlovská, tedy citrusově nahořklá, ale ne nijak zvlášť silně. Po zázvoru ani stopy. Ani v chuti, ani ve vůni. Nevýrazné, průměrné pivo, chuťově neodpovídající tomu, co slibuje název. Voltáž 5,1%. Za mě zklamání…
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Ut, 18. Feb 2020, 19:46

Znojemská 11°
Letošní ochutnávkový pokus znojemské jedenáctky měl oranžovo-zlatou barvu se středně silným zákalem. Pěnu řídkou a krátkodobou. Vůně byla slabá, s nádechem medu a másla. Chuť nasládlá, jen minimálně hořká a nevýrazná. Poslední dobou nemám na znojemská piva štěstí (vloni nebylo lepší), nebo je nesmím skladovat v PET lahvích. Ne, že by tohle bylo špatné, vím, že umí být v čepované podobě vynikající, ale tentokrát je takové šedivě průměrné. Voltáž 4,6%. A prochází až zítra. :wink:
Obrázok
veikso napísal:
So, 12. Okt 2019, 11:46
Znojemská 11%
Letošní PET flaška znojemské jedenáctky (obsah alk. 4,6%) mě bohužel zklamala. Barva klasicky zlatá, lehce zakalená. Vůně podezřele neurčitá, možná snad náznak jablek? Pěna se málem ani nevytvořila. Chuť nezajímavá, ne vyloženě nedobrá, ale ničím nevýrazná, slabá. Pivo bylo nějaké prázdné. Na to, že jde o jeden z mých nejoblíbenějších ležáků, narazil jsem tentokrát na vyloženě nepovedenou várku, nebo utrpěla převozem o posledním rozžhaveném prázdninovém víkendu. Doufám jenom, že to byla výjimka a že se produkce znojemského městského pivovaru nachází na úplně jiné úrovni. Na té, na kterou jsem zvyklý z minula.
Obrázok
veikso napísal:
Po, 23. Apr 2018, 21:30
Znojemská 11° Hradní
Světlý ležák plzeňského typu. Alkohol 4,5% obj. Filtrovaná verze nepasterizované jedenáctky ze Znojemského městského pivovaru, která mi nefiltrovaná a točená vloni tak moc chutnala na bratrancově šedesátce. Nemám přímé srovnání mezi oběma pivy, ale ani tahle verze nezklamala. Barva klasická, medově zlatá a naprosto čirá. Pěna z PET-ky, takže nic moc. Vůně velice příjemná, nijak zvláštní, normálně „pivní“. Chuť s vůní souvisí, takže tady musím smeknout a říct, že parádní. Taková chlebová. Hořkost tak akorát, žádné vedlejší ovocné nádechy ani nepříjemná doznívání. Pivo, které chcete pít celý večer. Přesně tak, jak si to (ne)pamatuju z té loňské oslavy…

Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 24. Feb 2020, 19:29

Primátor Lager
Náchodský ležák má o stupínek tmavější zlatou, naprosto čirou barvu. Pěna je řidší a do dvou minut skoro žádná. Vůně klasická, česká pivní, která dává tušit hořkost. Ta se v chuti ale kupodivu moc neobjevuje. Jsou tu zlehka cítit pražené tóny s náznakem rozinek. Celkově je pivo dost nasládlé. Hutné, ale pro mě nezajímavé. Slabší průměr, řekl bych. Voltáž 5,0% obj.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Št, 05. Mar 2020, 21:11

Beskydský pivovárek - Idaho
„Idaho je pivní speciál ze severozápadní části USA, pro jehož uvaření byl použit chmel Idaho 7 v kombinaci s dalšími americkými chmely.“ Prostě americká IPA z pivovaru v Ostravici. Má téměř oranžovou, hodně zakalenou barvu. Pěna se v úzké sklenici vytvořila pěkně hustá, držící, v široké pak řidší a krátkodobá. Vůně byla bonbónková (po dlouhé době!), chmelová a silná. Chuť nasládlá (tady už bez Oskarek), ale taky citrusově nahořklá a chmelová. Velice aromatické pivo s obsahem alkoholu 6,3%. Chutnalo mi nadprůměrně.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Ut, 10. Mar 2020, 21:37

Dejf - Saison No.1
Spicy, Hoppy Pale Ale. A já myslel, že to je pivní styl Saison. Ten ještě neznám, tak jsem se těšil, že konečně ochutnám. No nic… Barvu mělo hnědozlatou, kalnou (EBC 10). Velice solidně perlilo. Pěna byla řidší a slabá. Vůně středně silná, ovocná, s citrusově-mandarinkovými tóny. Velice příjemná. Chuť výrazně nakyslá, slabě grepově nahořklá (postupně stále více - IBU 40) a trochu natrpklá. Silný říz. Zvláštní pivo. I přes vysokou voltáž 7,0% nepůsobí těžkým dojmem, ale naopak je velice svěží. Až překvašené. Ale zas ne nějak špatně. Fakt to není ten styl? No, není špatné, ale rozhodně líp voní než chutná.
Obrázok

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný