Pivní svět

Voľná rozprava o veciach, ktoré sa inde "nezmestia"
Užívateľov profilový obrázok
veikso
Brigádny generál
Dátum registrácie: Ut, 18. Aug 2009, 20:24

Re: Pivní svět

Príspevok od užívateľa veikso » So, 21. Mar 2020, 21:17

Slezský pivovar - Cajk
White IPA z Havířova obsahuje ječné i pšeničné slady. Má slabě zakalenou, světle žluto-zlatou barvu a bohužel téměř žádnou pěnu. Vůně poněkud slabší, ovocně kompotová. Chuť kupodivu příjemná, hodně nasládlá, citrusová, s pouze slabou hořkostí. Průměrné pivo s obsahem alkoholu 6,1%.
Obrázok
Všichni zahynuli, jenom veikso se ztratil...

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Ut, 24. Mar 2020, 23:33

Horizont - Sailor Belle
Budapešťský saison witbier s pšeničnými i ječnými slady a ovesnými vločkami je slámově žlutý (7 EBC) a kalný. Pěna je poměrně bouřlivá, ale řídká a rychle klesající. Vůně pšeničného piva, svěže ovocná. I chuť je na první hlt jako weizenbier, ale podstatně méně sladká, lehce i nakyslá. Více nasládlé je pak doznívání. Hořkost prakticky žádná (10 IBU). Pivo je to poměrně hutné a i přes jeho perlivost má jen docela slabý říz. Voltáž 6,0%. Příjemná letní vzpomínka.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » St, 25. Mar 2020, 20:26

Slezský pivovar - #13 Havr
Havířovská třináctka ALE má středně zlatou, slabě zakalenou barvu a řídkou pěnu s trvanlivostí do pěti minut. Vůně je ovocná, kompotová, s nádechem žluklého másla. Ne moc příjemná. Chuť chmelová, slabě až středně grepově hořká s divnou nasládlou kompotovou příchutí. Doznívání slabě nahořklé. Nic moc pivo s obsahem alkoholu 5,6% obj. Je dva dny po expiraci (moje chyba). Čerstvé mohlo být možná i průměrné…
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » So, 28. Mar 2020, 22:11

Berchtesgadener Hell
Berchtesgadenské světlé mělo příkladně zlatou, čirou barvu a velice hezky zapěnilo. Vůní mi připomnělo Hostán a letní Znojmo, chutí pak nasládlá a jen minimálně hořká jihočeská piva (dovolená na Šumavě). Inu – do Bavorska blízko. Není to úplně můj oblíbený styl ležáku, ale jak jsem tehdy zjistil, jde si na něj zvyknout. Obsah alkoholu 4,9%.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Št, 02. Apr 2020, 20:52

Benediktiner vs. Licher
Plechovkové weissbiery mají tu strašnou nevýhodu, že jejich rozbouřená pěna nejde ladně vylít do sklenice, ale zuby nehty se drží v plechovce. A než ji dostanete ven, rozmačkáte obal a z mohutného kopce šlehačky zbude jen slabý odvar. No ale nekupte za 12 Kč německou pšenici… Benediktiner byl tmavší a oranžovější, s hustější a smetanovější pěnou. Kalné byly oba velice. Licher intenzivněji zavoněl. Chuťově jsou si dost podobné, klasické pšenice, exoticky ovocně sladké. Benediktiner byl ale hutnější. A postupně oboje čím dál kyselejší. Oba alk. 5,4% vol. Každopádně za ty prachy – super!
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » So, 04. Apr 2020, 19:50

Primátor 16 Exkluziv je čiré, lehce tmavší pivo rubínově načervenalé barvy se středně hustou až řidší pěnou. Vůně je nasládlá, trochu máslová. Chuď sladší, slabě pražená a jen málo hořká. To je kombinace, kterou nemám rád. Říz neznatelný, doznívámí do sladkokysela. Podprůměrné pivo s obsahem alkoholu 7,5% obj. Budu ho muset spláchnout něčím jiným…
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Ne, 05. Apr 2020, 17:04

Budvar 33
Tak tohle mi udělalo opravdu radost. Našel jsem v obchodě Budvárek, který jsme loni koštovali točený, a chutnal nám. A lahvový je taky výborný. Barvu má příkladně středně zlatou (15 EBC), čirou. Pěna barvy slonové kosti je sametově hustá, vcelku trvanlivá. Po otevření a při nalévání do sklenice příjemně zavoněl, jako to Budvar tradičně dělává. Vůně je to sladová, klasicky „česky“ pivní. Chuť sice „jihočesky“ nasládlá, ale méně než jejich běžný ležák (který nemusím) a hlavně s příjemnou hořkostí (33 IBU). Pro mě letos zatím nejsympatičtější počin v pivním sortimentu. Alkohol 4,6% obj.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Ut, 07. Apr 2020, 20:36

Beskydský pivovárek - Tibet Red ALE
Pivo s vůní jahodové marmelády. Trochu i bonbónky jsem ucítil, ale marmeláda to hned přebila. I barva je hodně do červena, taková tmavě rubínová. Samozřejmě že kalná. Pěna parádně hustá, ale nevydrží... V chuti se nejdříve zdá, že kopíruje vůni, ale ta prvotní sladkost se rychle změní v téměř klasicky ejlovský průběh. Hodně nasládlý a v tomto případě jen s minimální dávkou hořkosti. Na můj vkus až příliš intenzivní projevy má tohle pivo. A je hutné. Při obsahu alkoholu 7,3% obj. se ostatně není čemu divit.
ObrázokObrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Ne, 12. Apr 2020, 13:25

Dejf - AleBaba & 40 thieves
Sezame, otevři se! American Pale Ale s chmely Columbus a Pekko, s ječnými, pšeničnými a speciálními slady měl tmavě oranžovo-hnědou, kalnou barvu (EBC 10). Nezapěnil téměř vůbec. Ovšem vůni měl naprosto parádní, ovocně chmelovou, nasládlou. Chuť v souladu s vůní, chmelově citrusová, jen slabě hořká (podle etikety IBU 45 ???), s pozdním slabým grepovým dozníváním. Co je na Dejfových pivech dokonalé je naprostý soulad a harmonie. Nic není „přebuzené“, ani v chuti, ani ve vůni. Tohle pivo je perfektně vyvážené a vyladěné. Obsah alkoholu 5,6% obj.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Ut, 14. Apr 2020, 19:57

Žíznivý dromedár - 10% s kapkou medu
Ostravská desítka tentokrát v PET flašce. Zasyčela a pěkně zapěnila. Pěnou hustou tak, že by se dala krájet. Bublinky stoupající vzhůru sklenicí generovaly neustále další pěnu, takže opadala jen pomalu a vydržela téměř po celou dobu ochutnávání (cca 15 min). Barva byla ideálně zlatá, slabě až středně zakalená. Vůně velice příjemná, klasicky pivní. Stejně jako chuť. Špatně se popisuje, protože nemá žádné „nepivní“ přívlastky. Je to úplně jednoduše výborné pivo. Takové, jak by spodně kvašené české výčepní pivo mělo být. Bez vad a extravagancí, bez přehnané intenzity, přitom plné chuti. Normálně hořké. Parádní. V akčním rádiu 150 km nevím o takové desítce. Obsah alkoholu 3,9% obj. A po medu opět ani památky, což jsem rád.
Obrázok
veikso napísal:
Št, 02. Jan 2020, 22:19
Žíznivý dromedár - Desítka s kapkou medu
Točená silvestrovská desítka z ostravského Žíznivého dromedára v patnáctilitrovém sudu měla trošičku světlejší zlatou barvu s lehkým zákalem. Pěna, jak se na točené pivo sluší, naprosto parádní. Vůně svěží, žádnou zradu neslibující. Což se potvrdilo hned po napití – žádné medové tóny jsem nezaznamenal, a to bylo jedině dobře. Pivo bylo na desítku nezvykle plné chuti (u průmyslových pivovarů nemyslitelné) a poměrně dost hořké. Při obsahu alkoholu 3,9% na nás nezanechalo na druhý den žádné vážnější následky, ani přesto že bečka došla až ve 4 hodiny ráno.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Ne, 19. Apr 2020, 20:04

Radegast 12 - retro...
...aneb štastná vzpomínka na 80. (a 90.) léta. 8)
Obrázok
Etiketa je inspirovaná původním návrhem, který se používal v letech 1973-1990. Letos je to navíc již 50 let od uvaření první várky v pivovaru Radegast.

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Ut, 21. Apr 2020, 20:35

Žíznivý dromedár - 12% Ležák
Barva mírně tmavší zlatá se slabým zákalem. Pěna sympaticky hustá, docela rychle klesající, ale zbytkově stálá. Vůně nasládlá, příjemná, s náznakem ejlovitosti. Chuť trochu nakyslá, jen málo hořká a poněkud slabší. Středně dlouhé, lehce nahořklé doznívání. Nijak zvlášť zajímavé, spíše průměrné pivo s obsahem alkoholu 4,9% obj. Desítka mi chutnala víc!
Obrázok
veikso napísal:
Pi, 29. Nov 2019, 21:38
Žíznivý dromedár - 12% Ležák
Klasická dvanáctka (obsah alkoholu 4,9% obj.) z Ostravy má docela příjemnou vůni se slabě ovocným nádechem. Barva je klasická, středně zlatá, téměř čirá. Pěna pěkná, nicméně PET-flaškově krátkodobá. Chuť příjemně svěží, jen slabě hořká, ale rozhodně ne sladká. Fajn pivo, které bych rád ochutnal čepované. Asi si budeme muset koupit bečku…
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 11. Máj 2020, 19:44

Žíznivý dromedár - 13% IPA
Barva mahagonově hnědá, jen minimálně zakalená. Pěna barvy slonové kosti byla řídká a rychle opadla. Vůně sladká, bonbónková, intenzivní. Naprosto jiná než chuť. Ta byla pražená, hořko-sladká, ale ne silně, takže mi až tak nevadila. Cítil jsem i slabé citrusové tóny s mírně nahořklým grepovo-chmelovým dozníváním. Na to, jak tmavé pivo to bylo, mi vcelku chutnalo. Voltáž 5,6% obj.
Obrázok
veikso napísal:
Ut, 26. Nov 2019, 21:43
Žíznivý dromedár - IPA
IPA z ostravského pivovárku měla mahagonově polotmavou barvu s lehkým zákalem. Pěnu měla hustou, ale s výdrží jen asi deset minut, zato však s velice příjemnou ovocnou vůni s tóny citrusů a manga. Chuť citrusově chmelová s nádechem exotického ovoce. Na IPu poměrně málo hořká. Více hořkosti přišlo až při doznívání. Průměrné pivo s nadprůměrnou vůní a s voltáží 5,5% obj.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » St, 13. Máj 2020, 21:17

Soproni IPA a APA
Obrázok
Pořád tu mám ještě pár maďarských plechovek a tak na ně přišla konečně řada. IPu (vol. 4,8%) už jsem hodnotil, tak ji srovnáme s příbuznou APou (vol. 5,5%). Barvu má o něco tmavší a víc pění. I když stejně řídce. Obě jsou lehce zakalené. Voní hezky, nasládle, ale ne příliš intenzivně. IPA je vyloženě dobrá, jen je méně výrazná než třeba kousky od Dejfa. Jsou to holt průmyslová piva. APA je nasládlejší, při tom ale voní více citrusově. Není tak vyvážená a působí oproti IPě lehce divočejším dojmem. Ale taky dobrá. Obě bych, s ohledem na průmyslový pivovar, hodnotil jako mírně nadprůměrná piva.

A na závěr ještě česká trikolóra z maďarských piv.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Ut, 19. Máj 2020, 22:02

Dejf - Un/limited Gold Fish
První pivo od Dejfa, které mi nechutnalo. Ale evidentně to není recepturou, ale nějakou výrobní vadou. Loni na Pivobraní jsem zlatou rybu pil čepovanou a byla naprosto v pohodě. Tentokrát dorazil nějaký špatný virus i do Studénky a pivo je už od čuchu divné. Je cítit máslem a v chuti dvojnásob. Pivníci tomu říkají tuším diacethyl, nebo tak nějak. Dokonce jsem měl pocit, jako by mi to máslo i trochu klouzalo na jazyku. Jinak má pěknou, názvu poplatnou, zlato-oranžovou barvu (EBC: 10) se slabým zákalem. Mizerná (v podstatě žádná) pěna byla následkem podchlazení z ledničky, protože pozdější třetí třetinka už zapěnila solidně. I když krátce - lépe než vůbec. I vůně se po rozmrznutí umoudřila a byla jen chmelově citrusová. Bohužel chuť na to nereflektovala a máslovala si to dál, grepy negrepy. I přes to byla v pivu cítit poměrně silná IPovská hořkost (etiketa praví IBU: 45) ze chmelů Waimea, Motueka a Sorachi Ace. Každopádně na mě ale solidně „dejchlo“. Raďa ho totiž odmítla dopít, takže jsem měl pro sebe celý litránek. A při objemu alkoholu 5,8% (EPM: 14% hm.) projevilo hodně solidní krouťák (neboli tah na bránu). Je fakt, že nejsem po karanténě ve formě a bude třeba na ní neprodleně zapracovat, než přijdou ty pšeničné dožínky…
Obrázok

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný