Pivní svět

Voľná rozprava o veciach, ktoré sa inde "nezmestia"
Užívateľov profilový obrázok
veikso
Brigádny generál
Dátum registrácie: Ut, 18. Aug 2009, 20:24

Re: Pivní svět

Príspevok od užívateľa veikso » Ut, 09. Feb 2021, 17:50

Žíznivý dromedár - Polotmavý ležák 11%
Dlouho jsem nechápal, jak mi mohla uniknout tahle spodně kvašená jedenáctka. Ale už to vím. Je totiž polotmavá. Hodně polotmavá. Mahagonová, čirá. Pěkná. Má bouřlivou pěnu co vydrží jenom chvilku. A vůni, která s barvou moc nekoresponduje, zato je taková zajímavá. Má nádech do weissbieru. Chuť je nahořklá, jen mírně pražená a bez sladkých, čokoládově kakaových odstínů. Na to jak je tmavá, mi překvapivě chutná. Obsah alkoholu 4,3% obj.
Obrázok
Všichni zahynuli, jenom veikso se ztratil...

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 22. Feb 2021, 21:08

Žíznivý dromedár - Zimní ejl 13%
Barva tmavě měděná, čirá. Pěna řídká a rychle prchající. Zato vůně výrazná, chmelová. Chuť je taky chmelově hořká (tak středně) a jen minimálně pražená, ale oproti vůni naopak dost nevýrazná. Čekal jsem větší intenzitu. Ale to už by mi asi zas tak nechutnalo, s těma kávovinama. Za mě fajn pivo. Dalo nostalgicky vzpomenout na dobu „před válkou“, kdy se dalo s kamarády zajít do hospůdky na Volbu sládků a koštovat více druhů piv. Chutnalo mi! Obsah alkoholu 5,6% obj.
PS: Až teď jsem si všiml složení. Badyán, skořice, pomerančová kůra. Nic z toho jsem nezaznamenal.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Št, 25. Feb 2021, 22:40

Slavkovský pivovar - Hummulus Paganus
Dry Hop na etiketě a za studena chmelený v ceníku je tenhle světlý ležák s obsahem alkoholu 4,8% obj. Barva světlejší, čajová, slabě zakalená. Pěna mu narostla hezky a taky zase hezky splaskla. Ale ne definitivně. Slabá vrstvička přetrvala do konce. Vůně zvlášní, lehce chmelová a více nakyslá. Postupně přibývaly i nasládlé tóny. Chuť byla trpká a nakyslá s trochou hořkosti, která postupně sílila. Hodně osobité pivo. Připomínalo mi ten kyseláč, co jsem nedávno poprvé ochutnal. No, ale popravdě, moc mě neoslovilo.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Pi, 05. Mar 2021, 22:53

Kyjovský prémiový ležák
Sice s mizernou pěnou, ne moc výraznou vůní, ale zase s příkladnou barvou a hlavně docela fajn chutí. Takové normální, příjemné pivo. 12% EPM, 4,5% alkoholu objemově, nefiltrované, nepasterizované. Překvapilo...
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Ut, 09. Mar 2021, 21:23

Světlá Kráva 11°
Pro pivovar Luční dvůr vyrábí ostravský pivovar Troll světlý ležák s obsahem alkoholu 4,4%. Má nasládlou vůni s lehkými máslovými tóny. Pěna je bouřlivá a docela hustá. Barva trošku tmavší, asi jako R12° a téměř čirá. Chuť sladší, jen minimálně hořká, možná i s náznaky ovoce. Spíš taková jihočeská. A jsou tam opět máslové tóny, jako ve vůni. Není to bůhví co, takové průměrné pivo, ale nevadilo mi.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 15. Mar 2021, 22:04

Troll - KVEIK IPA
Další pivo od Trolla, tentokrát svrchně kvašené. Pěkná tmavější zlatá barva, čirá. Spousta pěny, dokonce i trvanlivé a spousta vůně. A velice příjemné vůně. Hodně aromatický chmel s citrusovými tóny. Chuť taky velmi intenzivní, parádně hořká, svěží s krásným pomalým dozníváním. Jsem příjemně překvapen a potěšen. Takhle už mi dlouho žádná IPA nechutnala. Popravdě jsem jich v poslední době ani moc nepil. Ale tady musím pochválit. Fajn pivo s obsahem alkoholu 6%.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Ut, 16. Mar 2021, 23:39

Radegast ROG IPA
První svrchně kašené pivo z Nošovic. IPA by při své hořkosti logicky mohla být trefou do chutí sklaních fanoušků. Ale... Prvním překvapením pro mě byla barva. Světlejší než desítka Budvar není zrovna typický odstín pro IPu. Samozřejmě křišťálově čirá. Pěna řidší, vcelku bouřlivá ale krátkodobá. Vůně má k IPě blízko, ale něco je tam navíc. Nebo možná spíš „namíň“. No a chuť, ta je sice typicky citrusová, ale na IPu jen slabě hořká a ne úplně plná. Jakoby trochu napůl cesty mezi svrchně kvašeným pivem a ležákem. Oproti té včerejší parádě jsem měl pocit, že piju naředěné pivo. No – co by člověk čekal od průmyslového pivovaru, navíc když je to jeho první počin v téhle kategorii. Ale abych nekončil tak smutně, není to zas taková tragédie. Jen bych nedoporučoval ho porovnávat s IPAma z řemeslných pivovarů. Obsah alkoholu 4,6%.
Obrázok

Dano10
Brigádny generál
Dátum registrácie: Po, 22. Nov 2010, 13:21

Príspevok od užívateľa Dano10 » Št, 18. Mar 2021, 16:11

Kde tie všetky druhy nakupuješ?
TriDuby_Luky
-------------------------
Aj ked blúdzíme , stracení zme neni

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Št, 18. Mar 2021, 21:07

Tak různě. Radegast v každém obchodě (IPA jen v Albertu), na něco narazím při výletech, něco dovezou kamarádi...

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Št, 18. Mar 2021, 21:09

Slavkovský India Pale Ale
Svrchně kvašené silné pivo z ječného a pšeničného sladu. Chmeleno odrůdami Vic Secret, Mosaic a Polaris. Obsah alkoholu 6,5% obj. Barva je štředně zlatá s lehkým zákalem. Pěna saponátově řídká, nicméně skromně přežívající. Vůně příjemně chmelová, citrusově aromatická. Chuť nasládlá, trošku máslová a hořká míň, než by IPA mohla být. Ovšem v doznívání si to pořádně vynahrazuje. A na druhý pokus už je hořkosti více. Grepové samozřejmě. Vcelku příjemné pivo. Vrátilo mi chuť k jídlu. Oproti včerejší Radegast IPě zase zpátky o dva levely výše.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 05. Apr 2021, 21:30

Petr Vok
Českokrumlovské pivo z pardubických pivovarů má slunečně zlatou, čirou barvu. Pěna je řidší, ale trvanlivá. Vůně velice svěží, připomíná mi 11° z Poličky. Chuť sice naštěstí není jako z průmyslového koncernu Pilsner Urquell, ale zato má tu moji neoblíbenou hořkosladkou kombinaci. Více sladké než hořké, možná i slabě karamelové. Ale někdo to tak má rád. Taky mi připadalo poměrně hutné a málo řízné. Za mě teda líp voní, než chutná. Objem alkoholu 4,5%.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » So, 10. Apr 2021, 21:34

Kyjovská jedenáctka
Barva tmavější zlatá, čirá. Pěna minimalistická, přestože pivo lehce perlí. Zmizela okamžitě. Vůně divná, s ovocným, snad třešňovo-jablečným závanem. A chuť bohužel ještě divnější. Vodová s nahořkle kyselým základem, s trochou másla a slabě hořkým dozníváním. A je v ní zvláštně cítit alkohol, navzdory voltáži 4,0% (na jedenáctku nic moc). Nedobré pivo, přitom do doby expirace mu zbývá více než týden. Taková hořká řídká voda.
Obrázok

Dano10
Brigádny generál
Dátum registrácie: Po, 22. Nov 2010, 13:21

Príspevok od užívateľa Dano10 » Ne, 25. Apr 2021, 08:23

Niečo o pive.
Pivo bude najskôr staršie ako 10 000 rokov a najstarší písomný záznam o pive pochádza z roku 4000 pred n. l. z Mezopotámie, kde sa píše o jačmennom pive. Z roku 2000 pred n. l. sa zachoval presný opis postupu varenia piva vo faraónových pivovaroch.
TriDuby_Luky
-------------------------
Aj ked blúdzíme , stracení zme neni

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 26. Apr 2021, 16:28

Birell Za studena chmelený a stylu IPA
Objevil jsem v marketu nové Birelly a teď jsem je konečně koštnul. První byl Za studena chmelený. Měl pěknou tmavou barvu, skoro jako R12°. Pěna řídká a chuť jako běžný světlý Birell. Druhý byl ve stalu IPA. Barvu měl světlejší, než ten první, ale pořád tmavější než klasický. Možná trošičku grepovější vůně, chuť mi ale přišla zase stejná. Nebo podobně jako ta vůně, jen o chloupek hořčejší. Ale spíš mi to sugeroval ten nápis na etiketě. Kdyby mi je dal někdo ochutnat se zavázanýma očima, nepoznal bych rozdíl oproti běžnému Birellu. Každopádně za tu barvu mají u mě plusové body.
ObrázokObrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Št, 29. Apr 2021, 20:53

Kyjovský pivovar - Mosaic APA
American Pale Ale s ječným i pšeničným sladem měl čajově hnědozlatou, téměř čirou barvu. Pěna byla nízká, ale celkem hustá. Vůně s chmelově-grepovým aroma, silná tak akorát a velice příjemná. Chuť lehce nakyslá, středně až méně hořká. Ovocná a nasládlá jen mírně. Slabé, nahořklé doznívání. Velice příjemné, jemné a hezky vyladěné pivo, s obsahem alkoholu 5,2%. Potěšilo.
Obrázok

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný