Pivní svět

Voľná rozprava o veciach, ktoré sa inde "nezmestia"
Užívateľov profilový obrázok
veikso
Brigádny generál
Dátum registrácie: Ut, 18. Aug 2009, 20:24

Re: Pivní svět

Príspevok od užívateľa veikso » Ne, 24. Máj 2020, 18:31

Pécsi APA
American Pale Ale z maďarské Pécsi má zlatě-žlutou, téměř naprosto čirou barvu. Pěna je řídká, rychle klesající. Navzdory tomu, že pivo celkem solidně perlí. Vůně je citrusově ovocná, slabě máslová (jen zpočátku), ale příjemná. Chuť taky ovocná, s citrusově limetkovým nádechem a jen minimální hořkostí. Lehce nakyslá a poměrně slabá až prázdná. Připadalo mi to jako něco mezi ejlem a radlerem. Takové „lehké“ letní osvěžující pivo s voltáží 5,0% obj.
Obrázok
Všichni zahynuli, jenom veikso se ztratil...

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 25. Máj 2020, 20:15

Maisel's Weisse Kristall
Tak dlouho jsem si ho schovával na jindy, až jsem ho našel prošlé. Voní krásně, pění málo (to mám za to!) a chutná parádně. Všechno tam je. Banány, exotika, sladkost... Ale chybí mi u fitrovaného ta kalná barva. Možná proto mi připadá míň hutné. Holt - Originál je originál. Už se těším na čepované. :sl:
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Št, 04. Jún 2020, 21:45

Löwen Weisse
Rozklusávám před víkendem. Ale Heffe –Weissbier z Mnichova neoslnil. Barvu měl dobrou – zlatooranžovou, kalnou. Pěna už byla horší, což se dá vyčítat plechovce. Vyždímat z ní to množství, které v ní sále ještě je, podle toho, jak je těžká, prostě nejde. A padala rychle. Vůně byla dobrá, což je za tři. A chuť tak nějak podobně. Neurazí, ale nenadchne. Nic, co bych potřeboval opakovat. Raďi chutnal, tak jsem jí ho nechal a pokračoval českým pivem. Jenže už mi nechutnalo! Po svrchňácích mi prostě spodně kvašená piva nechutnají. A nemusí to být jenom po ejlech. I Ratar měl úplně hnusnou a divně plesnivou pachuť. Pomohl až druhý spodňák, a to Budvar 33. Ne že by to bylo zásluhou právě jeho, ale po dvou pivech „českého“ typu se chuť dostala zase trochu do normálu. Takže za mě: Průměrná pšenice, nic co by člověk potřeboval zažít. Od toho tu máme Maisela! Už se moc těším. To bude ščavička! 8)
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 15. Jún 2020, 17:38

Maisel's Weisse Original
Parádní pivo. Můj asi nejoblíbenější weissbier. Prostě nádhera...
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 15. Jún 2020, 18:35

Havířovský pivovar - Světlý ležák 11 & Hostivar 13
Obrázok
Jedenáctka z havířovského pivovaru neurazila, ale ani nenadchla. Pěna trochu řidší a nepříliš trvanlivá, barva klasicky zlatá se slabým zákalem. Chuťově dobré, jen trochu prázdné. Běžné pivo bez vad, v pohodě pitelné. Ale taky naprosto průměrné. To Třináctka z Hostivaře, resp. Horních Měcholup, to bylo jiné pivo. Barevně možná o odstín tmavší, pěna trošku hustější, ale hlavně chuť - výborná. Košatá, plná, svěží, parádní. Výborný vzorek. Silně pitelné, což při té síle znamená i nebezpečně dobré.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Št, 18. Jún 2020, 19:25

Žíznivý dromedár - Jarní ejlík 11%
Ejl s ječnými i pšeničnými slady měl kalnou, hnědožlutou barvu s parádní, smetanově hustou, ale rychle klesající pěnou. Dlouhodobě z ní zůstal alespoň kroužek. Vůně trochu nasládlá s tóny kvasícího ovoce. Chuť oproti očekávání nesladká, dosti chmelová, citrusově nakyslá s grepově-pomelovým hořkým dozníváním. Dobrý ejlík s obj. alk. 4,3%.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Pi, 26. Jún 2020, 20:00

Dejf - Vagabund 11°
Jediný ležák v portfoliu pivovaru Dejf. A jeho čas právě nastal. Dnes jsem ho koupil a rovnou i ochutnal, ať v té PETce nezvětrá. Pivo to bylo světlejší, zlatožluté barvy, s lehkým zákalem. Pěna nebyla úplně smetanová a docela rychle mizela. Ve vůni jsem nezaznamenal nic zvláštního nebo výrazného a i chuť byla taková klasická. Poměrně hořké, ale ničím zvlášť zajímavé. Průměrné nebo lehce nadprůměrné pivo s obsahem alkoholu 4,4%. Na předsobotní rozklus akorát.
Obrázok
veikso napísal:
Pi, 14. Sep 2018, 20:46
Dejf - Vagabund 11°
Řemeslný pivovar Dejf ze Studénky, který se specializuje na IPy a APy, překvapil a po dvou letech existence a jednadvaceti různých ejlech uvařil spodně kvašenou 11° - ležák s obsahem alkoholu 4,4%. Má světlejší barvu, velice slabounký zákal a bohatou pěnu, která sice splaskne, ale pak už zůstává. Vůni má klasickou, „pivní“, bez mnou očekávaných ovocných tónů. Je příjemně lehce nahořklé, téměř vzorové, bez nepivních příchutí a bez nepříjemných doznívání. Není to sice nic, z čeho bych si sednul na zadek, ale na první počin svého druhu je dobré dost. Jen tak dál.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » So, 25. Júl 2020, 20:55

Dejf - Un-limited White Zombie
American Pale Ale od Dejfa s ječnými i pšeničnými slady a chmely Rakau, Idaho a Azzaca má pěknou, středně zlatou barvu (podle etikety EBC 10) s lehounkým zákalem. Pěna se vytvořila jen slabá a rychle zmizela. Vůně nasládle ovocná, příjemná. Chuť velice podobná, exoticky ovocná se středně silnou až silnější chmelově citrusovou hořkostí (IBU 44). Vyvážená, bez protivně urputných pelyňkovitých excesů. Fajn pivo s obsahem alkoholu 5,1% obj.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 10. Aug 2020, 19:53

Primátor English Pale Ale
Primátor EPA má hezkou, tmavě měděnou, naprosto čirou barvu. Pěna slabší, ale na angličana solidní. Ve vůni jsem vycítil náznaky kávy, což se dalo očekávat, ale moc mě to nepotěšilo. Chuť je lehce ovocná, trošku kávová, jen slabě hořká, ale hlavně poměrně slabá. Taková zvětralá, skoro jako zředěná. Netipoval bych ho na plnotučných 5,0% alkoholu objemově. Díky té vyčpělosti mi ale zase nebylo tak praženě nepříjemné, jak jsem si myslel, že bude.
Obrázok
veikso napísal:
Po, 19. Mar 2018, 21:27
Primátor English Pale Ale
Konečně jsem se dokopal k ochutnání ejlu z pivovaru Náchod. Barvu měl solidně polotmavou a naprosto čirou. Pěna byla dokonale anglická, tedy po pár minutách žádná. Vůně lehce bonbónková, což mě naplnilo příjemným očekáváním. Chuť taky bonbónková a taky jen lehce. Asi jako když zředíte nějakého normálního ejla vodou z 6% na 5%. Kávu ani karamel jsem nezaregistroval. Po citrusové hořkosti ani stopa. Nicméně se chuť postupně stávala čím dál víc saponátovější, až se nakonec trošku ozval i ten grepík. Nemuselo by to být špatné pivo, kdyby nepůsobilo tím zředěným dojmem. Ale stejný pocit mám i z jejich weizenbiera. Prázdné, nanejvýš průměrné pivo.

Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Ut, 11. Aug 2020, 20:46

Holendr ALE 11%
Pivo poměrně světlé, žluté barvy, připomínající písek (EBC 12) bylo kalné a mělo sice ne úplně smetanově hustou, zato ale solidně dlouho trvající pěnu. Vůně bonbónkově-citrusová. Do chuti se bohužel sladké odstíny moc nepromítly. Převládají grepové tóny a později se přidává i jejich typická hořkost. Ta je poměrně silná (IBU 48) a přechází i do doznívání. Příjemný ejlík s obsahem alkoholu 4,8%.
Obrázok
veikso napísal:
Pi, 22. Jún 2018, 21:20
Holendr ALE 11°
Svrchně kvašený světlý ležák (EPM 11%, ABV 5,1%) z ValMezu. Těšil jsem se, že konečně nepřijde grepová bomba, ale moje oblíbené bonbónky, které jsem už nepil víc než rok. Hned na začátku mě překvapila barva. Extrémně kalná, žlutohnědá až okrová, přesně jako burčák, ale se středně silnou, nicméně krátkodobou, pěnou. Vůně grepová s bonbónkovitými odstíny. Chuť ale pouze citrusově grepová s pozdním nahořklým dozníváním. Nebyla sice protivně intenzivní, ale rozhodně žádná slaďárna. Tak snad zítra, na pivobraní…
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Ut, 18. Aug 2020, 19:47

Maisel's Weisse Dunkel vs. Hacker Pschorr Stern Weisse Dunkel
Černé weissbiery mám rád. I přes jejich barvu mi chutnají, protože nejsou kávové, ani čokoládové. Mám je rád, protože chutnají jako světlé. Barvu měl mnichovský Hacker Pschorr trochu světlejší oproti kofolovému Maiselovi z Bayreuthu, ale kalné byly obě dokonale. Hacker měl taky bouřlivější a smetanovější pěnu. Vůni měl intenzivnější, banánovější a od světlého byla k nerozeznání. Chuť byla parádní, jak jsem od obou očekával, jen Maisel byl po polknutí cítit trošku praženě a byl i takový lehce prázdnější. Jinak obě piva s obsahem alkoholu 5,1% klasicky německy výborná.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Po, 24. Aug 2020, 19:34

Krakonoš 12
Trutnovský světlý ležák na mě udělal dobrý dojem. Měl tak akorát správně zlatou, naprosto čirou barvu, pěkně napěnil a nějakou tu trochu pěny si udržel až do samého (rychlého) konce. Voněl nádherně, tak „česky“ pivně. Prostě tradičně. Tak jak se od ležáku českého typu očekává. Chuť byla možná trošičku nakyslá, ale správnější výraz by byl svěží. Hořkost střední až slabší. Dost mi připomínalo Svijany, když jsem je pil před deseti lety točené poprvé. Dnes už jsou úplně jinde… Takže za mě lehce nadprůměrné pivo, které musí být v točené podobě silně pitelné. Obsah alkoholu 5,1%obj.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » St, 26. Aug 2020, 06:32

Pivní průzkum Českých Budějovic a okolí...
...začal už na Vranově. Desítka Sun ALE potěšila vyprahlé cyklisty.
Obrázok
Pivovar Tesák sídlí v budově bývalé hasičské zbrojnice na Bítově.
Obrázok
A tady už jsme v Budějcích :D Budvar Kroužek a 33. K mému překvapení jsem čekal víc. Ale atmosféra nezaměnitelná.
Obrázok
Kdo nebyl v Masných krámech, nebyl v Budějcích!
Obrázok
A pivovar Solnice hned za Masnýma krámama v protějším rohu křižovatky. Resturace o 50 metrů dál.
Obrázok
Dvanáctečka byla na jižní Čechy trošku hořčejší a pšenice zase na české poměry nadprůměrná.
Obrázok
V Českých Budějovicích by chtěl žít každý! Sto metrů od Masných krámů sídlí pivovar Krajinská 27. Zde mě ale úplně nepřesvědčili. Ani klasickou jedenácktou, ani pšenicí.
Obrázok
A ještě pivovar Beeranek mezi Masnými krámy a Solnicí. Ale je to takové trochu doupě a fotku nemám.
Střihem jsme se přemístili do Prachatic. Od zdejšího pivovaru jsem po prastaré zkušenosti z jejich pivem z PETflašky nic nečekal a tak mě za odměnu příjemně překvapil. Škoda, že jsem nemohl ochutnat víc.
Obrázok
Po návštěvě Lhenické vyhlášené hospůdky Na Verpánku a ochutnávce vynikající desítky z Truskovic padlo jednoznačné rozhodnutí: Chceme bečku! Jedenáctky.
Obrázok
A byla šmakózní. I dvanáctka z plastu byla fajn.
Obrázok
Nemám rád dvanáctku Budvar. Je sladký, jak se na jižní Čechy patří, a já mám raději ty středně hořká piva.
Obrázok
Ale Právě stočený ležák, exkluzivně pro Budějčáky, boural moje předsudky tak, jak to umí jenom čerstvá nepasterizovaná piva z velkých pivovarů.
Obrázok
Následoval i Malt, který sídlí na severním okraji Budějc. Chuť si už nevybavím, ale něco mi říká, že ostatní byly lepší.
Obrázok
Na Lipně byl taky dobrý čepovaný ležák Březí Koza a v Krumlově průměrná desítka Eggenberg.
No a pak nám toho tolik uteklo, namátkou pivovar Kněžínek, Hluboká, nebo nefiltrovaný Platan v Protivíně, takže máme na příští rok možnost spousty dalších průzkumů po okolí...

A já s pro vás rád hecnu.
:r:
VX-O

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Ne, 30. Aug 2020, 20:58

Valáškův Vysmátý Motýl
Vsetínské nepasterizované, nefiltrované, lehce osvěžující světlé plné pivo svrchně kvašené – prostě ejlík. A krásně voňavý k tomu. Ovocně a sladce, chmelově jen slabě. Pěna solidní, ale jako většinou z PETky nikterak dlouhodobá. Barva tmavě oranžová s náběhem do hněda. Kalná až na dno. Chuť tentokráte nezklamala a následovala vůni. Ovocná v prvé řadě, ale taky konečně po dlouhé době i bonbónková (oskarková). No pro mě naprosto parádní! Velice jemná, žádný drsoň to není. Hořkosti je v něm spíše méně, té grepové (v doznívání) a přichází až později, s přibývající teplotou. Vymazlené pivo s obsahem alkoholu 4,8%. A celkem na mě „dejchlo“.
Obrázok

veikso
Brigádny generál

Príspevok od užívateľa veikso » Pi, 04. Sep 2020, 21:54

Chomout 11°
Tradiční jedenáctka z Olomouce s chmelem odrůdy Kazbek směle zapěnila a pak smutně splaskla. Barva byla středně zlatá, téměř dokonale čirá. Vůně nasládlá, ovocná. Stejně tak chuť. Jako trošku kyselejší Polička. Hořkost jen slabá. Lehce nadprůměrné pivo, které Radi chutnalo náramně. Ale točené je výborné. Obsah alkoholu 4,5%.
Obrázok

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný